Jak prawidłowo nawodnić organizm?Jak prawidłowo nawodnić organizm?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego zdrowia i witalności. Nieprawidłowy poziom wody w ciele i niski poziom elektrolitów może powodować kłopoty z pamięcią i koncentracją oraz uczucie zmęczenia. Sprawdź, jak uzupełnić elektrolity i czym nawodnić organizm.

Aby zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, warto stosować kilka prostych zasad. Pamiętaj, że kluczowe jest picie w takich odstępach czasu, aby nie dopuścić do powstania uczucia pragnienia. Gdy chce Ci się pić oznacza to bowiem, że organizm już może mieć niski poziom nawodnienia. Wyposaż się zatem w elektrolity do picia, wodę albo napary ziołowe i miej je zawsze przy sobie.

Pij często w ciągu dnia

Zalecana ilość wody w ciągu dnia wynosi 2-2,5 litra. Do tej ilości nie wliczają się filiżanki kawy i czarnej herbaty – napojów, które są bogate w kofeinę i teinę, czyli substancje odwadniające.

Aby poziom nawodnienia organizmu był odpowiedni, najlepiej pij wodę mineralną małymi łyczkami przez cały dzień. Wypicie kilku szklanek w ciągu godziny nie jest wskazane, ponieważ organizm jest w stanie przyswoić tylko od 0,2 do 0,4 litra płynów na godzinę. Zamiast słodzonych napojów pij przede wszystkim wodę mineralną, która zawiera naturalne elektrolity, takie jak wapń i magnez, a także spore ilości cennych wodorowęglanów, oraz soki warzywne bądź wodę kokosową.

Nawadniaj się w trakcie wysiłku

Podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz w czasie upałów organizm jest szczególnie podatny na nieprawidłowy poziom elektrolitów. W wyniku pocenia się ciało traci nie tylko wodę, ale też cenne mikroelementy, takie jak magnez, sód, potas czy wapń. Jak uzupełnić elektrolity? Warto pić specjalnie skomponowane płyny z elektrolitami już w trakcie ćwiczeń. Elektrolity do picia mogą pomóc nawodnić organizm i jednocześnie ograniczyć zmęczenie.

Czym nawadniać organizm?

Najlepiej pij wodę mineralną, napary ziołowe, zieloną lub białą herbatę oraz naturalne soki warzywne lub owocowe. Podczas wysiłku fizycznego albo intelektualnego (wytężona praca, nauka do egzaminu) możesz zastosować także elektrolity do picia. Unikaj wszelkich napojów energetycznych oraz słodzonych. Jeśli zawierają kofeinę, mogą spowodować uczucie pobudzenia organizmu, jednak nie spowodują jego lepszego nawodnienia i nie zlikwidują przyczyny znużenia, czyli nieprawidłowego poziomu elektrolitów. Pamiętaj też, że przed wysiłkiem nie jest wskazane picie gazowanej wody mineralnej. Gaz powoduje uniesienie się przepony, a to z kolei utrudnia oddychanie i pracę układu krążenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here