Oświetlenie do domu. Jak wybrać?

Nawet najpiękniej urządzone mieszkanie wiele straci, jeżeli nie będzie dobrze oświetlone. Światło ma ogromny wpływ na sposób wyeksponowania wyposażenia. Wpływa również na to, czy pomieszczenie wydaje się nam duże i przytulne, czy może ciasne i ciemne.

Lampa sufitowa to nie wszystko

Podstawową zasadą doboru oświetlenia do domu jest obecność przynajmniej dwóch różnych źródeł światła. W każdym pokoju musi znaleźć się oczywiście lampa sufitowa. Najlepiej umieszczać ją w centralnym punkcie pokoju, choć zdarza się, że w jednym pomieszczeniu są dwie lampy sufitowe (np. w salonie łączonym z jadalnią druga oprawa znajduje się nad stołem). Musi być dostatecznie jasna i rozmiarem dopasowana do metrażu. Powinna oświetlać wszystkie kąty i nie zostawiać żadnych zacienionych miejsc. W ofercie producentów dostępne są zróżnicowane oprawy sufitowe, zarówno pod postacią klasycznych żyrandoli, jak i nowoczesnych plafonów.

Jednak to nie wszystko. Aby wnętrze było dostatecznie doświetlone, musimy zainwestować w więcej niż jedną lampę. Należy zwrócić uwagę na to, aby poszczególne oprawy znajdowały się przede wszystkim w miejscach często użytkowanych, np. nad kanapą, obok fotela, na którym lubimy czytać książkę, przy łóżku w sypialni, nad lustrem w łazience, czy nad przestrzenią roboczą w kuchni. Oświetlenie w domu powinno być rozproszone i zapewniać doskonałą widoczność w tych miejscach, w których musimy wszystko dokładnie widzieć (np. przy zlewie czy kuchennym blacie). Jest niezastąpione również tam, gdzie chcemy stworzyć przyjemną, intymną, lub przytulną atmosferę.

Iluzja optyczna za pomocą światła

Dlaczego oświetlenie jest tak ważne? Głównie ze względu na fakt, że im bardziej rozjaśnione pomieszczenie, tym większe i przestronniejsze się wydaje. Większa liczba lamp to doskonałe rozwiązanie dla wąskich, niskich i ciasnych mieszkań. Za pomocą dobrego oświetlenia możemy uzyskać niesamowity efekt. Idealnym przykładem takiej „powiększającej sztuczki” są światła zamontowane w okolicy wanny czy prysznica. Sprawiają, że łazienka od razu wydaje się większa i bardziej nowoczesna. Jeżeli oczekujesz najwyższej efektywności i silnego światła, połączonego z wysoką energooszczędnością, wybierz panele ledowe do domu. To ekologiczne i nowoczesne rozwiązanie, cieszące się coraz większą popularnością.

Gdzie szukać dobrych i tanich lamp?

Poszukiwania idealnych opraw oświetleniowych w dobrej cenie warto zacząć od Internetu. Znajdziemy tu o wiele większy wybór niż w sklepach stacjonarnych. Szczególnie dobrą opcją są hurtownie elektryczne działające w sieci, np. https://www.elektromarketania.pl/. W ofercie sklepu dostępne są produkty wysokiej jakości, o różnym napięciu zasilającym (12V i 230V), mocy (od 5W do 75W), jak również o różnej ilości źródeł światła (od 1 do 5). W asortymencie znajdziemy oświetlenie wiszące, plafony, kinkiety, oświetlenie schodów, lampy podłogowe i dekoracyjne, lampki nocne i lampy biurowe, oprawy downlight i wiele innych nowoczesnych oraz energooszczędnych rozwiązań. Wszystko to za rozsądną cenę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here