remont

Każdy, kto kiedykolwiek przeprowadzał remont – czy to drobną zmianę w domu, czy kucie do gołych ścian – powie, że kosztowało go to więcej czasu i pieniędzy niż zakładał. Czy tak musi być zawsze? A może to kwestia właściwego planowania? Nieoczekiwane sytuacje zawsze mogą się przydarzyć, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można zminimalizować ich wpływ na czas i koszt remontu. Od czego zatem go zacząć? Oto nasza checklista – 5 punktów, które warto odhaczyć przed przystąpieniem do pracy!

  1. Zacznij remont od wizji i planu

O ile decyzja o konieczności wykonania remontu może zapaść nagle i nieoczekiwanie, o tyle sam remont nigdy nie powinien być procesem spontanicznym. Przed przystąpieniem do prac powinno się dokładnie przemyśleć, jaki efekt chce się osiągnąć, co trzeba zrobić, co wymienić, co odświeżyć.

Takie podejście ułatwi planowanie budżetu, a także ustalenie zakresu i kolejności prac z wykonawcą. Planowanie pozwoli także lepiej oszacować czas trwania remontu. Zawsze jednak trzeba uwzględniać, że po drodze mogą pojawić się nieoczekiwane trudności, które mogą znacznie wydłużyć prace  -na to również trzeba być gotowym.

  1. Budżet – ustal go zanim zaczniesz remont

Nawet najmniejszy remont zawsze wiąże się z wydatkami – te najlepiej oszacować zawczasu. Niewiele osób ma na tyle dużą poduszkę finansową, że nie obawia się rosnących kosztów. Z drugiej strony, mało osób decyduje się na wykonanie remontu „po taniości” i raczej stara się wyważyć cenę i jakość użytych materiałów.

Nastawienie na maksymalną efektywność zakupów wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania budżetu – trzeba znać ceny usług i materiałów. Pewne odstępstwa od budżetu zaplanowanego na początku remontu mogą, rzecz jasna, wystąpić. Ważne jest jednak, żeby ostateczny koszt nie był o rząd wielkości większy, niż ilość pieniędzy, którą faktycznie chciało się wydać.

  1.  Wybierz ekipę, a jeśli trzeba – poczekaj na nią

Drobne prace podczas remontu można wykonać samodzielnie. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, niezbędna będzie pomoc fachowców. Niestety, popyt na usługi ekip remontowych jest znacznie większy niż podaż, a dobrzy specjaliści są wprost rozchwytywani.

Z drugiej strony, na rynku wciąż funkcjonują ekipy, które nieszczególnie przykładają się do swojej pracy, są nieterminowe i nierzetelne. W związku z tym, wyboru ekipy nie można pozostawić przypadkowi. Dobrze jest zdać się na fachowców polecanych przez osoby, u których wykonali remont. Jeśli ekipa faktycznie jest dobra, zdecydowanie warto na nią poczekać.

  1. Od czego zacząć remont? Od przemyślanych zakupów!

Przemyślane zakupy przed rozpoczęciem remontu to nie zawsze zmagazynowanie od razu materiałów i produktów niezbędnych do wykonania wszystkich prac. Bardziej trzeba skupić się na tym, aby – z jednej strony – nie gromadzić materiałów w danym momencie niepotrzebnych, z drugiej – żeby prace nie były wstrzymywane przez brak czegokolwiek.

Warto pamiętać też o tym, że nie wszystko jest dostępne od ręki. Jeśli podczas remontu planowana jest wymiana drzwi wewnętrznych, dobrze jest sprawdzić ich dostępność i ewentualny czas oczekiwania. Czasem warto postawić też na najpopularniejsze lub promowane produkty (w przypadku wymiany drzwi wewnętrznych można zapoznać się z ofertą pod tym linkiem: https://www.porta.com.pl/topkolekcje), bo ich dostępność jest najczęściej większa, a czas oczekiwania krótszy.

  1. Zaczynać remont to znaczy być gotowym na wszystko

Z powyższych informacji można wysnuć wniosek, że wystarczy zacząć remont z odpowiednim nastawieniem, aby wszystko poszło jak z płatka. Rzeczywistość jest jednak często zgoła odmienna i nawet najlepiej zaplanowany oraz przygotowany remont może napotkać nieoczekiwane trudności. Nie należy się tym przejmować, czy obwiniać. W końcu trudno przewidzieć nieoczekiwane trudności w postaci nagłego braku zwykle dostępnego materiału czy konieczność przeprowadzenia  dodatkowych  prace. Można powiedzieć, że jest to ryzyko wliczone – choć nie oznacza to wcale, że nie warto go minimalizować. Można próbować, między innym odhaczając kolejne punkty powyższej checklisty.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here