miód

Miód jest naturalnym produktem spożywczym, którego wartości w medycynie oraz kosmetyce stosowane są od wieków. Miód w starożytności był traktowany jako element maści. Antyczni Grecy uważali, iż miód daje im siłę, zdrowie i długowieczność. Kleopatra pielęgnowała własną urodę, zażywając kąpieli w kozim mleku oraz miodzie. Miód używano jako środek, artykuł do słodzenia i wytwarzania napojów alkoholowych. Obecnie w kosmetyce i farmakologii powraca się do wartości miodu pszczelego. Przeczytaj więc rozmaite informacje dotyczące miodu.

Miód a jego działanie antyseptyczne

Wielkie znaczenie w miodzie mają enzymy. Pochodzą one zwłaszcza z gruczołów ślinowych owadów. W miodzie zamknięty jest nadtlenek wodoru – substancja o wartościach bakteriostatycznych, w 3-procentowym roztworze znana jako woda utleniona. Do różnych substancji antybiotycznych wytwarzanych przez pszczoły oraz wprowadzanych przez nie do miodu należą lizozym, inhibina (najwięcej mają jej miody spadziowe z drzew szpilkowych, lipowe oraz grykowe z pasiek położonych ponad 1000 m n.p.m.) oraz apidycyna. Oddziałują one np. na: ziarniaki gram-dodatnie, takie jak gronkowce oraz paciorkowce, i pałeczki gram-ujemne. Poza tym miód wpływa na laseczki wąglika, prątki gruźlicy, rzęsistka pochwowego oraz szkodliwe dla człowieka grzyby drożdżoidalne z typu Candida. Także miód zawiera wielkie liczby mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan oraz kobalt i witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy oraz biotynę.

Miód – wartości medyczne

1. przyspiesza gojenie się ran
2. obniża ryzyko zaistnienia bliznowców
3. leczy wrzody żołądka (zwłaszcza przydaje się do tego miód manuka pochodzący z Nowej Zelandii)
4. działa przeciwbiegunkowo
5. zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi
6. hamuje procesy miażdżycowe
7. leczy zaburzenia wątroby oraz dróg żółciowych
8. jest pewny na przeziębienia, problemy z gardłem
9. koi nerwy, działa nasennie
10.jednocześnie pobudza do pracy mózg (dzięki glukozie, która jest paliwem dla szarych komórek).

miód na diecie - czy możemy stosować

Miód – wzmocnienie serca

Zamknięta w miodzie acetylocholina wzmacnia wydolność mięśnia sercowego. Również ten w nim potas zbawiennie wpływa na serce. Miodowe lekarstwa oraz środki wzmacniające są niezbędne w czasie zwiększonego wysiłku sportowego oraz umysłowego, przy długich, przewlekłych dolegliwościach, stanach wyczerpania, niedoborze związków mineralnych oraz pierwiastków śladowych. Zalecane są przede wszystkim dzieciom, osobom starym oraz z przykrymi sygnałami przekwitania. Są w stanie szybko wzmocnić siły odpornościowe organizmu, wzmóc apetyt.

Leczenie jadem pszczelim

Pszczoły żądlą w obronie własnej oraz… przypłacają to byciem. Wraz z wbitym żądłem tracą bowiem własny przewód pokarmowy. Pierwszy kontakt z jadem jest przykry – pojawia się opuchlizna oraz zaczerwienienie. Z czasem ludzie uodparniają się na użądlenia oraz są one szkodliwe wyłącznie dla osób uczulonych. Jad pszczeli jest bardzo silnym antybiotykiem. Leczenie nim, czyli apitoksynoterapia, zyskuje jeszcze więcej zwolenników. Skuteczny na reumatyzm, artretyzm oraz gościec, znajduje wykorzystanie również w leczeniu nerwic, neuralgii, nadciśnienia oraz wad skórnych. Najodpowiedniejsze wyniki odnosi się dzięki kuracji przeprowadzanej naprawdę w pasiece.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdrowe przekąski na imprezie
Następny artykułSlow life

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here