łuszczyca

Łuszczyca jest to przewlekłą chorobą skóry o różnorodnej manifestacji klinicznej i nawracającym charakterze. Może przybrać różne postacie i lokalizacje, z których najczęstsza jest lokalizacja skórna. Zmiany chorobowe na skórze mogą mieć postać zmian grudkowych, łusek, ognisk zapalnych zlewających się w większe formy oraz zmian wysiękowych. Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, której terapia sprowadza się jedynie do objawowego łagodzenia zmian chorobowych. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/luszczyca-czy-mozna-wyleczyc-ta-przewlekla-chorobe-skory/ 

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest jedną z częstszych chorób skóry, w której dochodzi do pojawienia się grudkowo – złuszczających zmian skórnych. Choroba może rozwijać się u 1 – 5% populacji. 

W przebiegu choroby dochodzi do pojawienia się takich zaburzeń jak:

  • Nadmierna proliferacja keranocytów (komórek naskórka)
  • Nieprawidłowe różnicowanie się keranocytów
  • Przewlekły stan zapalny.

Do nieprawidłowych procesów dochodzi w konsekwencji występowania predyspozycji genetycznych, a także serii zaburzeń immunologicznych. Dochodzi do kilkukrotnego skrócenia czasu cyklu komórkowego. W zdrowej skórze naskórek złuszcza się około co 28 dni, natomiast w łuszczycy cykl komórkowy skóry skrócony jest do zaledwie 3 – 4 dni.

Jakie są objawy łuszczycy?

Łuszczyca jest choroba obejmującą przede wszystkim owłosioną skórę głowy, łokcie, kolana i inne obszary na ciele chorego. W pierwszym etapie choroby następuje rozwój wykwitu pierwotnego, czyli czerwonobrunatnej grudki skórnej. Wykwity o średnicy 1 – 2 cm mają na swojej powierzchni łuszczącą się skórę, co określane jest mianem objawu świecy stearynowej. Następnie występują objawy Auspitza, czyli kropelkowego krwawienia w miejscu zdrapania łuski skórnej. Z czasem niewielkie zmiany skórne zlewają się, tworząc duże zmiany o kilku centymetrowej średnicy. Łuszczyca na owłosionej skórze głowy nie powoduje wypadania włosów; z kolei łuszczyca paznokci prowadzi do kruchości płytki paznokciowej, jej pogrubienia oraz pojawienia się bruzd.

Zmiana nawyków

Łuszczyca mocno ogranicza sprawność fizyczną, ale przede wszystkim wpływa na nasze samopoczucie psychiczne w rezultacie nierzadko prowadząc chorego do alienacji ze społeczeństwa. Dlatego tak istotne jest zapanowanie nad jej objawami i poprawa jakości życia chorego.

Zobacz też:  http://www.metalzine.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-przyczyny-objawy-i-leczenie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here