Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest najczęstszą, alergiczną chorobą skóry, której przyczyna wynika z nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Pierwsze objawy tego schorzenia występują w wieku dziecięcym i należą do nich przede wszystkim suchość skóry oraz silny świąd. W przypadku około 40% dzieci choroba ta ustępuje z wiekiem samoistnie.

Natomiast u pozostałych pojawiają się jej nawroty także w wieku dorosłym i mogą pojawiać się nawet przez całe życie. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, mającą tendencję do nawracania. Między innymi dlatego jest ono trudne do leczenia i wymaga dużego samozaparcia ze strony pacjenta, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza. Leczenie AZS może być przeprowadzone w formie przyczynowej lub objawowej. 

Leczenie przyczynowe

Stosuje się je w przypadku, kiedy można określić czynnik, wywołujący alergię. Wówczas działania lecznicze polegają na usunięciu danego alergenu z otoczenia chorego. W ramach leczenia przyczynowego możliwe jest również przeprowadzenie odczulania, czyli konfrontacji z alergenem, polegającej na podawaniu go w małych dawkach i stopniowym ich zwiększaniu. Pożądanym efektem tego zabiegu jest zmiana przeciwciał reagujących z alergenem na takie, które nie powodują reakcji alergicznej. 

Leczenie objawowe

Podstawowym działaniem jest regularna pielęgnacja skóry z pomocą odpowiednich kremów, balsamów czy maści, które natłuszczają skórę i przywracają jej fizjologiczną florę bakteryjną oraz stosowanie specjalnej odzieży leczniczej. Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry powinny być pod stałą opieką lekarza specjalisty, który będzie na bieżąco prowadził odpowiednie leczenie farmakologiczne. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu leki immunosupresyjne, np. glikokortykosteroidy, które podawane są bezpośrednio na skórę w formie żelu, maści czy płynu. Dodatkowo lekarz może zastosować także antybiotyk i/lub leki przeciwhistaminowe, które mają działanie przeciwświądowe.  W celu łagodzenia uczucia świądu zaleca się również stosowanie przez kilka dni mokrych opatrunków, a następnie, kiedy skóra zregeneruje się, należy zmienić je na suche. Cały proces powinien być przeprowadzany po konsultacji z lekarzem i ustaleniu częstotliwości stosowania danego rodzaju opatrunku. 

W przypadku ciężkiego przebiegu AZS stosuje się fototerapię, czyli leczenie światłem ultrafioletowym (szczególnie promieniami UVA i UVB), które łagodzi objawy choroby. Metoda ta może mieć jednak działanie rakotwórcze, dlatego stosowana jest ostrożnie i tylko w przypadku starszych dzieci oraz dorosłych. 

Profilaktyka

Oprócz działań typowo leczniczych, osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry powinny szczególnie zwracać uwagę na działania prewencyjne, np. używanie luźnych, przewiewnych ubrań, stosowanie odpowiednich środków do prania i higieny, eliminację przedmiotów gromadzących kurz, pilnowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywają, rezygnacja z posiadania zwierząt czy unikanie stresu, który może nasilać objawy AZS. Działania te pomagają w zapobieganiu nawrotów choroby oraz wspomagają leczenie.

Więcej informacji znajdziesz na Febumed.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here