Lampy drogowe LED – nowy standard na ulicach?

Do niedawna powszechnie wykorzystywano do oświetlenia ulic, parkingów, postojów, mostów, placów itd. tradycyjne żarówki. Wiązały się one jednak z wysokimi kosztami dla gmin, powiatów czy województw – obecnie nowym standardem stają się lampy drogowe LED.

Tradycyjne żarówki zastępowane nowoczesnymi LED

Wysokie koszty to główny powód zmiany tradycyjnych żarówek na nowoczesne LED-y. Rozwój nowych technologii sprawia, że pojawiają się bardziej opłacalne rozwiązania, które mogą zastąpić dotychczasowe. Lampy drogowe i uliczne LED to nowoczesny rodzaj oświetlenia, chętnie wybierany przez miasta. Nowoczesne rozwiązania są wdrażane przy remontach ulic, parkingów, mostów itd.

Podobne zmiany zaszły najpierw w domach i mieszkaniach, teraz można je zaobserwować także na drogach. Przyczynił się do tego również, o czym warto pamiętać, zakaz sprzedaży tradycyjnych żarówek wprowadzony na terenie państw Wspólnoty Europejskiej. Lampy drogowe LED stają się coraz powszechniejsze.

Standardowo żywotność źródeł LED wynosi około 35 000-50 000 godzin, czyli znacznie dłużej niż tradycyjne, świetlówki kompaktowe czy liniowe. Poza tym konwencjonalne żarówki tracą znaczny zapas energii na wytwarzaniu ciepła. Co więcej, światło LED-ów jest dokładnie ukierunkowane, co znacznie podnosi wydajność.

Zalety rozwiązań LED-owych doceniane przez zarządy dróg  

Technologia LED jest coraz częściej wykorzystywana przy budowie i modernizacji dróg zarówno w dużych, jak i małych miastach, a także na drogach o randze krajowej lub wojewódzkiej. Chętnie wdrażają te rozwiązania także niewielkie miejscowości oraz wsie, aby w ten sposób zaoszczędzić środki wydawane z budżetu. Ten rodzaj oświetlenia to szansa, aby zaoszczędzić prawie 50% wydatków na zakup i wymianę tradycyjnych źródeł światła.

Oświetlenie LED w projektach budowy lub modernizacji dróg jest też odpowiedzią na przepisy prawa z 2011 roku. Zgodnie z nimi jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek dbania o efektywność energetyczną.

Standard w przetargach inwestycyjnych

Na spadek zużycia poziomu energii ma duży wpływ zastąpienie tradycyjnych źródeł oświetlenia nowoczesnymi. Wdrażanie technologii LED jest już standardem w przetargach inwestycyjnych, które gminy i powiaty organizują w ramach zamówień publicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here