ile kosztuje laweta

Korzystamy z usług lawet i holowania w przypadku braku możliwości przemieszczenia się pojazdem, a potrzeby transportu samochodu w inne miejsce docelowe. Najczęstszą przyczyną jest kolizja lub wypadek drogowy, którego skutkiem jest uszkodzenie auta i jego dalsza niezdolność do podróży. Innym powodem może być potrzeba transportu zakupionego lub sprzedanego auta między miastami. W wyżej wymienionych sytuacjach musimy skorzystać z usług lawet. Jakie są koszty takich usług, innymi słowami ile kosztuje laweta?

Cena transportu naszego pojazdu jest podyktowana przez rozmiar, wagę i typ samochodu, oraz ilość pojazdów wchodzących na lawetę. Koszty będą podlegać różnicy w zależności od firmy świadczącej takie usługi, na którą się zdecydujemy. Poszczególne firmy mają własne trasy, którymi regularnie odbywa się transport pojazdów – koszty transportu zbiorowego będą tańsze od indywidualnego transportu, dlatego warto zapoznać się z ofertą pobliskich przedsiębiorstw.

Ile kosztuje laweta w Polsce?

Średni przybliżony koszt za przewóz auta na dystansie 1 kilometra wynosi 2 zł. Cena ta stosunkowo zmniejsza się oddalając od granic miasta, z którego wyjeżdża transport. Za transport daleki czyli powyżej 300 km od granicy miasta zapłacimy 1,50 zł za dystans 1 kilometra. Trzeba również uwzględnić koszty za załadowanie pojazdu oraz jego rozładunek. Całkowita cena przewozu samochodu na transporcie krótkim (100 – 200 km od granic miasta startowego) powinna zamknąć się w okolicach 400 zł. Za transport daleki czyli dystans oscylujący w odległości 300 km i powyżej zapłacimy od 600 zł do 900 zł.

aut na lawecie

Jeżeli handlujemy autami możemy mieć potrzebę transportu pojazdu na lawecie zza granicy. Większość firm oferuje taką usługę, ale jej koszty są bezpośrednio związane z krajem, na którym będzie odbywać się dowóz auta lub jego sprowadzenie do Polski. Koszty wiążące się z taką ofertą wyniosą od 300 euro wzwyż – wszystko zależy od kraju docelowego oraz ilości transportowanych pojazdów, za transport dwóch samochód na transie międzynarodowej zapłacimy 500 euro.

Możemy liczyć na zniżki płynące z polityki firm świadczących takie usługi. Laweta będąca już w trasie i transportująca kilka pojazdów może nadal mieć miejsce na załadunek również naszego auta. W takim wypadku cena stosunkowo się zmniejszy od standardowej o średnio 30%. Innym warunkiem naliczenia zniżki może być wcześniejsze korzystanie z usług firmy uprawniające stałych klientów do rabatów nawet do 60% za przewóz samochodu.

Nasze ubezpieczenie nie musi gwarantować pokrycia kosztów transportu pojazdu, który uległ kolizji lub wypadku drogowemu. W takiej sytuacji musimy skorzystać z pomocy drogowej świadczącej takie usługi. Kwestia ile kosztuje laweta w takich okolicznościach spędza sen z powiek kierowcom – dlatego przedstawię przybliżony kosztorys takiej usługi, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Załadunek uszkodzonego auta znacząca różni się pod względem technicznym od załadunku samochodu w pełni sprawnego – przybliżona kwota tej usługi to 100 zł. Jeżeli nasz samochód ugrzązł w rowie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami jego wyciągnięcia z rowu, a sama taka usługa wynosi 100 zł. Zazwyczaj firma nie pobiera osobno pieniędzy za wyciągnięcie z rowu i załadunek, lecz łączy te dwie kwoty w jedną nie przekraczającą 160 zł.

Jeżeli wypadek zdarzył się poza granicami miasta, w którym mieści się siedziba firmy, to będziemy musieli doliczyć koszty dojazdu na miejsce stłuczki – średnio 1,5 – 2 zł za kilometr drogi. Załadowany pojazd na lawetę zostanie przewieziony w wyznaczone przez nas miejsce docelowe np. warsztat samochodowy. Za transport w obrębie miasta zapłacimy średnio 80 zł, zaś poza jego granicami stosunkowo do dystansu pokonanego od granicy miasta (2 zł na dystansie krótkim i 1,5 zł na dystansie długim).

laweta

Istnieją wypożyczalnie lawet i autolawet, czyli firmy oferujące wynajem wyspecjalizowanego pojazdu przeznaczonego do transportu innych samochodów, za których kierownicą siądziemy my sami. Autolaweta i laweta nie są pojęciami tożsamymi w języku branżowym. Pierwsze pojęcia oznacza integralną jednostkę zdolną do przewozu aut, zaś drugie pojęcie to wyłącznie platforma przyłączona do auta (firmy najczęściej wynajmują lawetę wraz z przyłączonym do niej samochodem).

Do kierowania autolawety przewożącej jedno auto potrzebujemy prawo jazdy kategorii B, a do prowadzenia lawety wymagane są uprawnienia kategorii B+E. Kwota wynajęcia autolawety to średnio 250 – 350 zł za dobę lub 150 zł na 6 godzin. Lawety do przewozu pojedynczego auta wyniesie tylko 80 zł za dobę, a za większą ładowność zapłacimy stosunkowo więcej – 200 zł za 5 metrową i 300 zł za 9 metrową. Z wynajmem autolawet i lawet wiąże się również wpłacenie kaucji zwrotnej w wysokości do 1 000 zł.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here