Geneza powstawania haluksów

Haluksy, czyli choroba zwyrodnieniowa stóp jest schorzeniem diagnozowanym coraz częściej.

Okazuje się, że z tzw. paluchem koślawym ma do czynienia 23% osób pomiędzy 18 a 65 rokiem życia i nawet 35% tych, którzy ukończyli już 65 lat. Przyczyny tego rodzaju deformacji są różne. Sprawdź, jakie czynniki ryzyka są przez medyków wymieniane najczęściej.

Płeć

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn występowania haluksów jest płeć. Niestety aż 70% pacjentów, którzy zmagają się z takimi deformacjami stopy to kobiety i to one decydują się na skuteczne zwalczenie problemu poprzez wykonanie zabiegu, jakim jest chirurgiczna operacja haluksów. Warszawa, Gdańsk czy Poznań to tylko przykłady miast, w których osoby z haluksami w zaawansowanym stadium mogą liczyć na całkowity powrót do zdrowia i przywrócenie stopom dawnego wyglądu.

A dlaczego to kobiety są bardziej narażone na pojawienie się haluksów? Przede wszystkim dlatego, że konstrukcja ich stawów jest znacznie słabsza, przez co te szybko i z łatwością mogą ulegać zniekształceniom i zwyrodnieniom. Znaczenie ma też budowa anatomiczna ich ciała.

Predyspozycje genetyczne

Główną przyczyną występowania haluksów są czynniki dziedziczne. Jeśli w rodzinie, szczególnie w linii żeńskiej pojawił się już problem z tzw. paluchem koślawym, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie się on powtarzał. Zauważa się tendencję do dziedziczenia haluksów w linii: Babcia-córka-wnuczka.

Osoby, które pozostają w tej grupie ryzyka, powinny stosować działania profilaktyczne. I chociaż nie da się całkowicie zapobiec występowaniu haluksów, to na pewno można mieć wpływ na stan stawów. Istotne jest noszenie odpowiedniego obuwia, a już w początkowych stadiach haluksów zaleca się zakładanie na stopy specjalnych klinów.

Styl życia

Czy wiesz, że haluksy mogą pojawić się na jednej bądź dwóch stopach w wyniku noszenia nieodpowiedniego obuwia? Ortopedzi potwierdzają, że niekorzystny wpływ na część śródstopno-palcową całej stopy mają zbyt wąskie, ale też za szerokie buty. Winą za powstawanie tego typu zniekształceń stopy w obrębie największego palca obarcza się chodzenie na wysokich obcasach.

Specjaliści potwierdzają także, że haluks może być wynikiem pracy stojącej. Podejrzewają, że ryzyko występowania zwyrodnień stopy w części palcowej może być większe również u osób borykających się z nadwagą albo otyłością. Do tej pory żadne badania naukowe nie potwierdziły jednak tej tezy.

Jak walczyć z haluksami?

Okazuje się, że haluksy są nie tylko zmianami, które mają niekorzystny wpływ na estetyczny wygląd stopy. To poważna deformacja, jaką należy jak najszybciej usuwać. Bagatelizowane haluksy bardzo szybko mogą doprowadzić do odczuwania wyraźnego dyskomfortu podczas chodzenia, a w późniejszym etapie całkowicie uniemożliwią poruszanie się. Właśnie dlatego w zaawansowanych stadiach takich zwyrodnień konieczna staje się operacja haluksów. Warszawa i inne duże miasta w naszym kraju na szczęście dysponują wystarczającą ilością profesjonalnych klinik, w których takowe się realizuje. Na operację chirurgiczną warto się zdecydować jeszcze zanim haluks przyczyni się do trwałych zwyrodnień i nieodwracalnych zmian w strukturze stawowej stopy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here