Dlaczego segregacja śmieci jest ważna

Problem generowania ogromnych ilości odpadów jest zmorą współczesnego świata. Odpowiada za niego przede wszystkim nadmierny konsumpcjonizm, nieodpowiedzialne użytkowanie dóbr, marnotrawstwo, rosnąca populacja ludzi, urbanizacja. Problematyczny jest także fakt, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak segregować śmieci w sposób prawidłowy.

Statystyczny Polak wytwarza nawet 300 kilogramów odpadów rocznie, co wysuwa Polkę na prowadzenie w tej niechlubnej kategorii. To dlatego tak ważną rolę odgrywa segregacja śmieci w najbliższym otoczeniu, czyli gospodarstwach domowych. Oto najważniejsze powody, dla których warto włączyć segregowanie odpadów do swoich codziennych nawyków.

Ochrona środowiska naturalnego

Niezaprzeczalnie najważniejszą korzyścią, jaką przynosi segregacja śmieci, jest ochrona środowiska naturalnego. Sortowanie odpadów oraz odzyskiwanie z nich materiałów wtórnych nie tylko umożliwia ograniczenie zużycia surowców naturalnych, ale także skutecznie zapobiega stopniowemu przepełnianiu się wysypisk śmieci. Te zaś mogą być bardzo groźne dla człowieka oraz ekosystemu – odpady zgromadzone w jednym miejscu po pewnym czasie zaczynają wydzielać gazy i nierzadko dochodzi do ich wybuchów. W ten sposób stopniowo zwiększa się efekt cieplarniany. To jednak nie wszystko.

Wiele osób nie wie, jak segregować śmieci stanowiące szczególne zagrożenie dla środowiska. Są to na przykład baterie, akumulatory, żarówki, stare leki i termometry. Przedmioty te najczęściej trafiają do odpadów zmieszanych, a następnie na wysypisko śmieci. Zawarte w nich związki chemiczne w krótkim czasie mogą doprowadzić do zatrucia gleb oraz wód. Z tego powodu warto pamiętać, że stare baterie, akumulatory i żarówki energooszczędne należy zanieść do specjalnych punktów, a przeterminowane leki oddać do apteki. Recykling umożliwia zatem ograniczenie zanieczyszczenia wody, a także obniżenie emisji trujących gazów do atmosfery. Zmniejszona liczba odpadów to także mniej wysypisk śmieci, poprawa czystości powietrza oraz ograniczenie degradacji krajobrazu – śmieci przestaną trafiać na łono natury.

Oszczędność energii, surowców i pieniędzy

Segregacja śmieci umożliwia oszczędzenie ogromnych ilości energii, wody i surowców naturalnych. Surowce wtórne, pozyskane w wyniku recyklingu, pozwalają na stworzenie nowych przedmiotów bez szkody dla środowiska – zeszytów, zabawek, ubrań, paliwa i części samochodowych, mebli ogrodowych czy izolacji ścian. Proces przetwarzania jest również znacznie tańszy od produkcji dóbr zupełnie od podstaw.

Na ogromne znaczenie recyklingu wskazują liczby – tona makulatury dostarcza taką samą ilość surowca, co 17 drzew. Segregacja papieru przyczynia się zatem do ochrony lasów przed wycinką. Tona przetworzonego aluminium pozwala zaoszczędzić 4 tony boksytu oraz 700 kilogramów ropy naftowej, których pozyskiwanie jest bardzo kosztowne. Ponowne przetworzenie szklanych butelek ogranicza zużycie piasku, sodu i dolomitu. Segregowanie odpadów przynosi również korzyści finansowe dla jednostek – odbiór i wywóz posegregowanych śmieci będzie tańszy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here