Czym są badania kliniczne?

Leki czy szczepionki wprowadzane do obiegu muszą być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Badania kliniczne przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy dany produkt leczniczy spełnia te warunki.

Dlaczego badania kliniczne są niezbędne?

Cel badań klinicznych jest prosty – mają one odpowiedzieć na pytanie, czy dana substancja lecznicza jest skuteczna i bezpieczna dla pacjentów oraz czy terapia przeprowadzana przy jej udziale jest lepsza (daje lepsze rezultaty) od aktualnie stosowanych. Badania kliniczne są zatem jednym z etapów badań nad lekami. W Polsce, jak i w wielu innych krajach świata, wszystkie badania przeprowadzane z udziałem ludzi muszą zostać zatwierdzone. Inaczej mówiąc, ich organizator musi otrzymać pozwolenie na prowadzenie takich badań.

W Polsce badania kliniczne zatwierdza Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz właściwa komisja bioetyczna.

Badania kliniczne to szansa dla pacjentów

Z punktu widzenia pacjentów badania kliniczne są szansą. Dotyczy to szczególnie pacjentów, u których zdiagnozowano jedną z rzadkich lub trudnych do wyleczenia chorób. W ramach prowadzonych badań pacjenci mogą skorzystać z innowacyjnych metod leczenia, a także:

  • licznych badań diagnostycznych – warto przypomnieć, że takie badania pozwalają ocenić aktualny stan zdrowia pacjenta,
  • dostępu do najnowszych leków, które nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek, a które mogą być skuteczniejsze niż dotychczas stosowane,
  • dostępu do specjalistów – przez cały okres prowadzenia badań klinicznych pozostają pod opieką lekarzy.

Co ważne, badania kliniczne są prowadzone dopiero wówczas, gdy lekarze i naukowcy mają pewność, że substancja nie zaszkodzi pacjentom – jest ona gruntownie przebadana w laboratoriach.

Jak wziąć udział w badaniach klinicznych?

Nie każdy pacjent, u którego stwierdzono np. chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, może wziąć udział w badaniach klinicznych. Wiele zależy od jego stanu zdrowia, przyjmowanych leków i dotychczasowego rozwoju choroby. Jeżeli jesteś zainteresowany dostępem do najnowszych preparatów leczniczych, odwiedź stronę internetową Centrum Medycznego Synexus.

Przychodnie Synexus działają na terenie całego kraju. Aktualnie prowadzone w tym Centrum badania kliniczne zostały szczegółowo opisane na jego stronie internetowej. Aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do wybranego badania, musisz jedynie wypełnić krótki formularz i zaczekać na kontakt ze strony pracowników Centrum.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here