Czy zakładanie aparatu boli

W życiu wielu z nas dochodzi do sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni poddać się leczeniu ortodontycznemu. Zanim się ono rozpocznie, spora część z nas może mieć duże wątpliwości co do całego procesu, a przede wszystkim tego, czy jest on bolesny. Przecież z pozoru mogłoby się wydawać, że codzienne życie przez kilka lat z metalową konstrukcją musi budzić dyskomfort! A gdy jeszcze zdamy sobie sprawę z tego, jak dużo metalu znajdzie się na naszych zębach, to strach mógłby się wydawać uzasadniony. Rozwiejemy więc dziś wszystkie wątpliwości dotyczące tego, czy zakładzie aparatu ortodontycznego faktycznie boli!

Jak działa aparat ortodontyczny?

Na samym początku należy zastanowić się jak działa aparat ortodontyczny. Jest on przyklejony bezpośrednio na powierzchnię szkliwa, tak aby doprowadził on zgryz do poprawnego ustawienia. Jest to możliwe dzięki jego konstrukcji — zamki znajdujące się na każdym zębie połączone są specjalnym drutem. Możemy was zapewnić, że samo zakładanie aparatu nie jest bolesne. Tak naprawdę nawet nie poczujecie jego obecności, zwłaszcza gdy przez leczenie ortodontyczne będzie przeprowadzane przez ortodontę z gabinetu jak https://risorius.pl/zabieg/ortodoncja/

Niektórzy pacjenci odczuwają jednak ból tuż po rozpoczęciu leczenia. Siły wywierane przez napięcie całego aparatu sprawiają, że zęby zaczynają „pracować”. To właśnie wtedy, przez około dwa dni będziemy odczuwać dyskomfort, a w skrajnych przypadkach możliwe jest nawet wystąpienie bólu głowy. Wszelkie dolegliwości bólowe powinny przestać dawać o sobie znać już po kilku dniach, a jeżeli będą wyjątkowo silne, to swobodnie można skorzystać ze środków przeciwbólowych.

Podrażnienia od zamków

Jak się okazuje, to potencjalny dyskomfort może mieć swoje źródło nie tylko w zakresie sił działających na zęby, ale też… z obecności zamków na zębach. Musimy pamiętać o tym, że aparat to ciało obce, które przy mówieniu, czy jedzeniu ocierają się o błonę śluzową. W niektórych przypadkach może to prowadzić do powstania drobnych ran. Nie jest to sytuacja uniemożliwiająca codzienne życie, jednak może być drażliwa.

Istnieją dwie możliwości zażegnania tego problemu. Pierwszym z nich jest po prostu poczekanie — z uwagi na to, że te rany nie są głębokie, zwykle po dwóch, trzech dniach znikają. Jeżeli jednak będzie to wyjątkowo kłopotliwe, to możecie poprosić swojego ortodontę o „wosk”. Są to małe opatrunki, dzięki którym możemy zakładać na najbardziej raniące jamę ustną elementy. Dzięki temu nie będziecie musieli zwracać na nie uwagi! Sami widzicie, że zakładanie aparatu nie boli, a potencjalnie bolesne dolegliwości przestają o sobie dawać znać po kilku dniach!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here