wzdęcia

Wzdęcia brzucha powstają przez zbyt dużą ilość gazów zalegających w jelitach. Krępująca dolegliwość może obniżać jakość życia i odbierać pewność siebie. Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć i jak poradzić sobie z tym problemem?

Przyczyny wzdęć

Do powstawania wzdęć zwykle prowadzi zwiększenie produkcji gazów w jelitach przez nadmierną fermentację i zwolnione przemieszczanie się mas kałowych. Ponadto wzdęciom sprzyja częste połykanie powietrza albo niekontrolowane zasysanie go ustami. Przyczyną wystąpienia problemów mogą być trudności z wydalaniem gazów, wcześniej wykonany zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej, porażenie czynności jelit związane z dysfunkcją resorpcji gazów, upośledzenie procesu trawienia z powodu choroby układu pokarmowego (np. trzustki czy wątroby), rozlane zapalenie otrzewnej albo choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Aby określić, co wywołało wzdęcia, należy udać się na wizytę do lekarza. W trakcie przeprowadzonego wówczas wywiadu pacjent opowiada o dolegliwościach. Następnie lekarz wykonuje badanie fizykalne jamy brzusznej. W razie potrzeby zleca badanie stolca na krew utajoną, gastroskopię, USG lub RTG brzucha, kolonoskopię, test wodorowy, mikrobiologiczne badanie stolca albo test czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki. W ramach diagnostyki sprawdza się również, czy objaw uznawany za wzdęcia nie jest w rzeczywistości symptomem innej choroby, np. schorzenia nerek.

Leczenie objawowe wzdęć

Aby pozbyć się wzdęć, przede wszystkim należy usunąć z codziennej diety napoje gazowane oraz pokarmy wzdymające. Ważne jest również powolne, spokojne spożywanie posiłków. Najlepiej jeść często i w małych porcjach. Ponadto warto powstrzymywać się od mówienia w trakcie jedzenia, aby nie połykać za dużo powietrza. Po posiłkach zalecane są spacery.

W celu złagodzenia dolegliwości można sięgnąć po dostępne bez recepty tabletki na wzdęcia lub herbatki ziołowe działające objawowo i zmniejszające dyskomfort po posiłkach. Jeżeli odczuwa się silniejszy ból, z pomocą przyjdą leki rozkurczowe. Tego typu środków nie należy jednak stosować zbyt często, aby nie osłabić perystaltyki jelit.

Przewlekłe wzdęcia – leczenie zależne od przyczyny

Leczenie przewlekłych wzdęć zależy od czynnika, który je wywołuje. Jeżeli przyczyną dolegliwości jest przepuklina albo guz, konieczne okażą się zabiegi chirurgiczne albo leczenie onkologiczne. Jeśli wzdęcia powodują pasożyty, zaleca się zastosowanie środków przeciwpasożytniczych. Gdy dolegliwości wynikają z nietolerancji pokarmowych albo zespołu jelita drażliwego, niezbędna będzie modyfikacja diety.

Choć wzdęcia są powszechną dolegliwością, która wydaje się niegroźna, nie warto ich lekceważyć. Zdarza się, że ich przyczyną okazuje się choroba wymagająca niezwłocznego podjęcia leczenia. Jeśli niepokojące dolegliwości pojawiają się codziennie, najlepiej skonsultować problem z lekarzem. Konieczne mogą okazać się dodatkowe badania np. pod kątem celiakii, nietolerancji laktozy czy chorób układu pokarmowego. Wzdęcia bywają też tymczasowym dyskomfortem. Jeśli występują sporadycznie, można zniwelować nieprzyjemne dolegliwości, sięgając po dostępne w aptekach środki na wzdęcia oraz herbatki ziołowe usprawniające trawienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here