Rodzaje i objawy trądziku. Jakimi kosmetykami pielęgnować cerę trądzikową?

Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry spowodowaną niedomogą aparatu włosowo-łojowego. Borykają się z nim głównie nastolatki, lecz czasem pojawia się także u dorosłych. Leczenie trądziku jest długotrwałe i bywa kosztowne.

Czym jest trądzik i dlaczego?

Trądzik to dermatologiczna choroba skóry cechująca się przewlekłością i uporczywością objawów. Od wielu lat stanowi problem społeczny, ponieważ cierpi na nią blisko 80% nastolatków, a nawet niektórzy dorośli. Leczenie zmian jest długotrwałe i kosztowne. Cerę trądzikową uważa się za problematyczną i wymagającą odpowiedniej pielęgnacji.

Mechanizm powstawania zmian trądzikowych jest wieloczynnikowy. Główną przyczyną choroby jest niedomoga aparatu włosowo-łojowego. W efekcie skóra chorego wydziela nadmierną ilość sebum, czego rezultatem jest obecność zaskórników. Nie jest to jednak jedyny czynnik sprzyjający trądzikowi. Ważną rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne i zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nieprawidłowości w gospodarce androgenowej. 

Rodzaje i objawy trądziku

Charakterystycznym objawem choroby są nieestetycznie wyglądające wypryski, lecz ich charakter jest zależny od rodzaju trądziku. Wyróżnia się:

  • trądzik młodzieńczy – który lokalizuje się głównie na twarzy i plecach, przybierając postać czerwonych, bolesnych grudek i zaskórników. Rozwija się u osób, które są w okresie dojrzewania;
  • trądzik różowaty – zmagają się z nim osoby dojrzałe, po 40 roku życia. Objawia się silnym rumieniem, którego przyczyną powstania są zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w budowie naczyń oraz wadliwy system odpornościowy;
  • trądzik torbielowaty – wypryski mają charakter cyst wypełnionych ropną treścią, które mogą pozostawiać blizny oraz brzydkie przebarwienia. Przyczyną jego powstawania są nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej;
  • trądzik guzkowy – w tej postaci choroby dominują twarde guzki podskórne, które mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.

Leczenie zmian trądzikowych jest kosztowne i długotrwałe. Opiera się głównie na farmakoterapii lekami przeciwłojotokowymi, przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi. Popularne są również maści o działaniu keratolitycznym. Jeśli leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, do terapii włącza się izotryteroinę i antybiotykoterapię.

Jakimi kosmetykami pielęgnować cerę trądzikową?

Kluczowa w terapii cery trądzikowej jest właściwa pielęgnacja skóry. Nie powinno się używać preparatów, które mogłyby działać drażniąco i dodatkowo uczulać. Najlepszym wyborem są dermokosmetyki, ponieważ ich skład jest zbliżony do produktów leczniczych. Nie zawierają one ponadto sztucznych barwników ani konserwantów, więc nie alergizują.

W pielęgnacji cery trądzikowej istotną rolę odgrywa skład kosmetyków. Ważne, aby były one niekomedogenne, czyli nie zatykały porów. Powinny też chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Większość dermokosmetyków posiada filtry UVA i UVB. W ich składzie jest również glukonian cynku, który hamuje nadmiar sebum i łagodzi podrażnienia oraz uelastyczniający i wygładzający skórę ceramid-5. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here