Praca w Krakowie - jak ją znaleźć

Może zdarzyło ci się, że podczas codziennego czytania ogłoszeń o pracę, żadne nie pasowało do twoich kwalifikacji lub zainteresowań? Albo zdarzyło ci się, że praca, jaką byłeś zainteresowany, znajdowała się dziesiątki kilometrów od domu? Jak rozwiązać takie sytuacje? Poczucie, że nie możemy znaleźć odpowiedniego zatrudnienia, często sygnalizuje jedynie potrzebę zmiany strategii jego wyszukiwania, wdrożenia nowych pomysłów i analizy własnych oczekiwań.

Aktualne ogłoszenia dotyczące pracy w Krakowie można przeglądać w tym serwisie. Nie poprzestawajmy jednak na przeglądaniu samych ofert pracy. Spróbujmy wysłać swoje CV do firm, które działają w branży związanej z naszym wykształceniem lub zainteresowaniami. Dzięki wykazaniu własnej inicjatywy możemy zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją kandydaturą. Zastanówmy się, gdzie możemy wykorzystać swoje umiejętności. Nie szukajmy pracy tylko w branży, do której należy nasza poprzednia firma. W wielu zawodach możemy wykorzystać umiejętności komunikacyjne, znajomości języków obcych lub obsługi komputera czy specjalistycznych programów.

Pomoc urzędów pracy

Jeżeli od jakiegoś czasu nie możesz znaleźć pracy w swoim zawodzie, być może nadszedł czas na przekwalifikowanie. Urzędy pracy oferują szereg kursów przekwalifikowujących dla osób w każdym wieku, które mogą pomóc ich uczestnikom w odnalezieniu się na rynku pracy. Za pośrednictwem takich urzędów również można znaleźć wiele ciekawych ofert pracy. Na stronie wojewódzkiego urzędu pracy w Krakowie  znajdują się przydatne informacje i bezpośrednia pomoc. Najpierw jednak musimy dokonać rejestracji w Urzędzie Pracy, jako osoba bezrobotna, aby w pełni skorzystać z oferowanych narzędzi. Zdarza się, że trzeba dodatkowo spełniać inne warunki, ponieważ coraz częściej pracodawcy poszukują konkretnych specjalistów i jak wskazują prognozy ten trend będzie się utrzymywał. Serwis resinet zamieścił ciekawy artykuł dotyczący zawodów przyszłości – możesz go przeczytać w tym miejscu.

Orientuj się w sytuacji

W poszukiwaniu pracy bardzo przydatne okazują się czynności wstępne jak na przykład sporządzenie listy firm, które znajdują się w Krakowie lub w nieopodal. Dobrze jest sprawdzić ich strony internetowe, ponieważ wiele firm umieszcza oferty pracy tylko tam. Zawężenie zakresu poszukiwań pracy do najbardziej popularnych serwisów może nie przynieść pożądanych efektów, dlatego warto uwzględnić także media społecznościowe takie jak Facebook. Niektóre firmy właśnie tą drogą szukają nowych pracowników. Dotyczy to zamieszczanych reklam oraz ogłoszeń na forach tematycznych.

Nie rezygnuj z kontaktu osobistego

Jeżeli musimy jak najszybciej rozpocząć nową pracę, najskuteczniej będzie bezpośrednio skontaktować się z firmą. Skoncentrujmy się na potencjalnych pracodawcach w pobliżu i starajmy się do nich dotrzeć bez aplikowania na konkretne stanowisko. Dość często firmy szukają nowych pracowników poprzez rekrutację wewnętrzną lub przez polecenia. Mogą to być także firmy, które szukają pracowników, ale nie zamieściły jeszcze ogłoszeń. Dzwoniąc do takich firm dobrze jest skontaktować się od razu z działem HR. Do niektórych firm lepiej jest udać się osobiście i zapytać o wolne wakaty. Wcześniej trzeba się przygotować, nabyć wiedzę na temat firmy oraz mieć ze sobą CV. W trakcie rozmowy o pracę zawsze liczy się umiejętna prezentacja swoich mocnych stron. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule „Jak dobrze się zaprezentować na rozmowie o pracę? Poradnik”.

Pamiętajmy, że z każdej sytuacji trzeba umieć wyciągnąć korzystne dla siebie wnioski. Nie traktujmy niepowodzeń, jak wielkiej porażki, tylko działajmy dalej. Jeżeli wiemy, że zrobiliśmy wszystko co możliwe w tym zakresie, możemy spać spokojnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here