Za co możemy otrzymać mandat zimą?

Zimą kierowcy mogą być niemile zaskoczeni, bowiem mandat możemy dostać nie tylko za przekroczenie prędkości, ale i za nieodpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy.

Jazda nieodśnieżonym samochodem.

Mandat w wysokości nawet 500 zł możemy otrzymać za nieodpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. Poza dokładnym zeskrobaniem szyb należy odśnieżyć dach. Pozostawienie na nim śniegu stwarza niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu. Spadający śnieg będzie wpadał wprost na jadące z tyłu samochody, co jest bardzo niebezpieczne. Należy także odpowiednio przygotować lusterka, światła i tablice rejestracyjne. Za nieodśnieżony pojazd kierowcy grozi mandat od 20 zł do 500 zł oraz 6 punktów karnych, a za nieczytelne tablice rejestracyjne 100 zł i 3 punkty karne.

Pamiętajmy też, że w razie spowodowania wypadku, którego przyczyną będzie słaba widoczność, możemy dostać niższe odszkodowanie z AC lub nie otrzymać go wcale. Niezeskrobanie lodu z szyb, ubezpieczyciel może uznać za zaniedbanie. Oczywiście wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego i od indywidualnego przypadku, jednak tego typu odmowy wypłaty odszkodowania nie są rzadkością.

Skrobanie szyb przy włączonym silniku.

Nawet dwa mandaty możemy zarobić także w sytuacji, gdy odśnieżamy samochód przy włączonym silniku na terenie zabudowanym. Kierowcy często w ten sposób chcą przyśpieszyć proces przygotowania samochodu do jazdy. Włączony silnik powoduje hałas i nadmierną emisję spalin, za co w terenie zabudowanym możemy dostać nawet 300 zł mandatu. Natomiast za oddalenie się od pracującego samochodu ( nie jesteśmy w stanie zapanować nad pojazdem), grozi nam mandat w wysokości 100 zł.  

Kulig za samochodem.

Według kodeksu drogowego zabronione jest również ciągnięcie kuligu przez samochód, ciągnik lub quada na drogach publicznych. Stwarza to zagrożenie dla uczestników ruchu, sanki mogą wjechać na przeciwległy pas, po którym porusza się inny pojazd. Za to wykroczenie grozi 500 zł mandatu i 5 punktów karnych. Dozwolone jest ciągnięcie kuligu przez zaprzęg konny, ciągnący za sobą jedną parę sań.

Podsumowanie.

Mandat zimą możemy otrzymać za:

– nieodśnieżenie samochodu przed jazdą,

– skrobanie samochodu przy włączonym silniku,

– prowadzenie kuligu na drodze publicznej samochodem, ciągnikiem lub quadem.

Nieodpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy zimą czy zorganizowanie kuligu na drodze publicznej stwarza zagrożenie nie tylko dla nas, ale i dla innych uczestników ruchu. Unikajmy tego typu sytuacji, ponieważ w momencie spowodowania wypadku, konsekwencje finansowe nie będę naszym jednym problemem.

Przeczytaj również Kiedy nie otrzymamy odszkodowania AC?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here