Jak leczyć choroby tarczycy?

Choroby tarczycy dotykają osób w każdym wieku, każdej płci i bez względu na prowadzony styl życia. Dziś na nadczynność, niedoczynność, Hashimoto i inne dolegliwości związane z tarczycą choruje już co piąty Polak, a wielu nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Jak wykryć te choroby? Czy można im przeciwdziałać, a przede wszystkim – jak leczyć choroby tarczycy? Poznaj nasze kompendium wiedzy!

Tarczyca – charakterystyka

Tarczyca to największy gruczoł dokrewny, który znajduje się na przedniej powierzchni szyi, tuż przed tchawicą i krtanią. Prawidłowo rozwinięta, swoim kształtem przypomina literę H. Dziś jednak coraz więcej osób boryka się z jej niewłaściwą budową czy funkcjonowaniem. Powiększone wole tarczycowe mogą stanowić objaw choroby, ale czasem i bez tego zdarza się, że gruczoł działa nie tak jak powinien. Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów, których deficyt bądź nadwyżka mają niebagatelny wpływ na stan zdrowia.

Najczęstsze choroby tarczycy i sposoby ich leczenia

  • Niedoczynność tarczycy – choroba ta jest związana z niedostatecznym wydzielaniem hormonów tarczycy. W wyniku tego w organizmie dochodzi do różnych zmian, np. nagłego przyrostu masy ciała, suchości i łuszczenia skóry, senności czy problemów z koncentracją. Sposobem w walce z chorobą niedoczynności jest uzupełnianie poziomu hormonów lewotyroksyną. Zawiera ją m.in. najpopularniejszy lek na rynku – Euthyrox.
  • Nadczynność tarczycy – to choroba wynikająca z nadmiaru trijodotyroniny i tetrajodotyroniny w organizmie. Wystąpieniu choroby, oprócz podwyższonych wyników, towarzyszyć mogą takie objawy jak kołatanie serca, gwałtowny spadek masy ciała, drżenie rąk czy nadpobudliwość. Leczenie opiera się na przyjmowaniu leków dedykowanych tej chorobie, np. Tiamazolu czy Propranololu.
  • Hashimoto – to inaczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wynika z zaburzeń w układzie immunologicznym. Jej objawami są twardy wol tarczycowy, zmiany zapalne w obrębie gruczołu, a także wytwarzanie przeciwciał niszczących tarczycę. W tej chorobie również stosowane jest prowadzenie kuracji z pomocą Euthyroxu oraz innych leków, które posiadają lewotyroksynę.

Jak wykryć?

Choroby tarczycy bywają trudne do zdiagnozowania. Często nie dają one klarownych objawów albo błędnie przypisujemy je innym chorobom czy zdarzeniom – np. senność zganiamy na przepracowanie, przyrost wagi na przejadanie się, a nadpobudliwość na stres. Najlepszym sposobem jest więc wykonanie kontrolnych wyników. Na początku podstawą je TSH, FT3 i FT4. Jeśli wyniki są niepokojące, należy zgłosić się do endokrynologa. Lekarz zleci dalszą diagnostykę laboratoryjną lub obrazową, np. USG tarczycy. Na podstawie uzyskanych wyników zostanie opracowana metoda leczenia. Najczęściej to leczenie farmakologiczne, choć czasem też zalecana jest kuracja jodem promieniotwórczym czy odbycie zabiegu operacyjnego.

Podsumowując, nie należy lekceważyć objawów, które mogą wskazywać na chorobę tarczycy. Udaj się do lekarza i sprawdź swój stan zdrowia. Jeśli dzieje się coś niepokojącego i otrzymasz receptę na zakup Euthyroxu czy innego leku na tarczycę – sprawdź na KtoMaLek.pl jego dostępność i jak najprędzej rozpocznij kurację, by uniknąć powikłań!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here