Kurkuma

W kuchni można znaleźć wiele niezmiernie cennych substancji, które nie tylko poprawiają wartości smakowe potraw, ale również wpływają korzystnie na ludzkie zdrowie. Część z nich to produkty lokalne, znane już naszym babciom. Inne pojawiły się na naszych stołach dopiero jakiś czas temu. Zdążyły się na nich jednak zadomowić.

Do szczególnie wartościowych przypraw orientalnych o niezmiernie interesujących właściwościach zalicza się bez wątpienia kurkuma. Co ją wyróżnia i dlaczego warto wprowadzić ją do zdrowej diety? O tym napiszemy poniżej.

Czym jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa pochodzenia roślinnego. Pochodzi z Indii i jest ściśle związana z kuchnią tego regionu.

Wytwarza się ją z korzenia ostryżu domowego lub długiego, które należą do tej samej rodziny co imbir. Łatwo zauważyć bezpośrednie podobieństwa między obiema roślinami – korzeń ma charakterystyczny kształt, nieco zbliżony do ludzkiej dłoni. Tym, co wyróżnia kurkumę jest jednak kolor.

Po sproszkowaniu przyprawa utrzymuje intensywny odcień pomarańczowy, trudny do pomylenia z innymi produktami. Za intensywną barwę odpowiada kurkumina, zaliczająca się do kurkuminoidów o szeregu właściwości prozdrowotnych.

Dlaczego warto sięgać po kurkumę?

Z jakich powodów powinno się wprowadzić kurkumę do zdrowej diety na wzór krajów azjatyckich? Większość jej pozytywnych właściwości wynika z wysokiej zawartości wspomnianej wcześniej kurkuminy.

Kurkuminoidy, a zwłaszcza kurkumina, to związki wykazujące silne właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Zalicza się je także do antyoksydantów, których podstawowym zadaniem jest wyłapywanie rodników, przyspieszających proces starzenia organizmu.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że kurkumina bywa niezmiernie przydatna w procesie leczenia zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego lub chorób metabolicznych. Substancje aktywne chronią przed pojawieniem się stanów zapalnych oraz przyspieszają regenerację tkanek. Regularne spożywanie kurkumy to sposób na wyregulowanie poziomu cholesterolu we krwi, co korzystnie wpływa na pracę całego układu krwionośnego. Dodatkowo zawarte w niej składniki zapobiegają nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej. Przez to kurkuma może stać się naprawdę wielkim i w pełni naturalnym wsparciem w walce ze zbędnymi kilogramami.

Jak stosować kurkumę?

Kurkuma od wielu lat jest znana jako orientalna przyprawa, wzbogacająca smak dań azjatycki. Szczególnie chętnie dodaje się ją do potraw kuchni indyjskiej. Oprócz tego wykorzystuje się intensywny kolor kurkuminy jako barwnik spożywczy, na przykład do potraw z ryżem, które nabierają dzięki niej ciekawego wyrazu.

To jednak nie jedyne formy zastosowania tej niezwykłej substancji. Występuje ona bowiem także w formie suplementów diety, które można znaleźć w aptekach lub specjalistycznych sklepach ekologicznych, na przykład na stronie: https://evital.pl. Pojawia się w tabletkach lub jako gotowe ektrakty roślinne.

Niekiedy da się nawet znaleźć specjalne pasty z kurkumą, które nadają się do nakładania na podrażnioną skórę, dziąsła lub wszelkie rany. W takich sytuacjach trzeba jednak pamiętać o tym, że kurkuma dość silnie barwi skórę na kolor pomarańczowy.

Specjalnym preparatem z kurkumy, który można przyrządzić samodzielnie w domu, jest tak zwane „złote mleko”. Co to takiego? To napój z mleka (zwierzęcego lub roślinnego) z dodatkiem pasty z kurkumy i odrobiny oleju kokosowego. Wszystkie składniki należy wymieszać, a następnie podgrzać, nie doprowadzając do wrzenia. Tak przygotowaną miksturę pije się najlepiej na pusty żołądek.

Kurkuma – zdrowe uzupełnienie diety

Szeroki wachlarz zastosowań oraz prozdrowotne właściwości czynią z kurkumy niezmiernie cenny składnik każdej diety. Warto po nią sięgać dla dobrej kondycji organizmu, poprawy ogólnego samopoczucia oraz pięknego wyglądu.

Regularne dodawanie jej do posiłków, przyjmowanie supementów diety lub przyrządzanie zdrowych i naturalnych napojów z kurkumą potrafi poprawić stan zdrowia oraz uchronić przed wieloma chorobami. Niby tak niewielki i niepozorny korzeń, a jak wiele daje możliwości!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here