ile zarabia konduktor

Konduktor to osoba, której życie zawodowe związane jest z koleją i polega przede wszystkim na kontrolowaniu, czy wszyscy pasażerowie posiadają ważny do danego przejazdu bilet. Poza tym konieczna jest również kompleksowa obsługa i udzielanie rozmaitej pomocy osobom podróżującym pociągiem. Konduktor, który pracuje na etacie, rocznie przejeżdża dziesiątki tysięcy kilometrów.

W przypadku, gdy na danej trasie liczba pasażerów jest zbyt duża, obsługą zajmuje się więcej osób. Niektórzy myślą o wykonywaniu tego zawodu, jednak zastanawiają się, ile zarabia konduktor. Pensja ma przecież ogromny wpływ na decyzję o rozpoczęciu pracy na danym stanowisku. Warto też dowiedzieć się nieco więcej o tym fachu, wymieniając jego zalety i wady, jak również opisując procedurę kwalifikacyjną.

Zanim omówimy, ile zarabia konduktor, warto wspomnieć, że podstawowym warunkiem, który spełnić musi każda osoba aplikująca na to stanowisko, jest niekaralność. Poza tym praca ta wymaga wysokich umiejętności interpersonalnych, współpracy z ludźmi, nawiązywania z nimi kontaktu. Trzeba pamiętać, że kandydat poddawany jest na etapie rekrutacji wielu testom, również psychologicznym.

Oczywiście konieczne jest też zbadanie przez internistę, okulistę czy laryngologa. Często wymagane jest średnie, a w niektórych przypadkach nawet wyższe wykształcenie, choć osoby jedynie po szkole podstawowej także wykonują tę pracę. Również znajomość różnych języków obcych, przynajmniej na poziomie komunikatywnym, będzie sporym atutem i zwiększy szansę otrzymanie posady. Przed podpisaniem umowy przyszły konduktor musi przejść kursy i zdać egzamin związany z tym zawodem.

jadący pociąg

Jak wygląda kwestia zarobków? Ile zarabia konduktor?

Według badań, średnia pensja to około 4000 złotych brutto. Co czwarty pracownik dostaje powyżej 4400 złotych brutto, ale jest też pewna grupa, której zarobki niewiele przekraczają najniższą krajową. Z czego wynikają te rozbieżności? To, ile zarabia konduktor, zależne jest choćby od wielkości miasta, w którym pracuje dana osoba. Wiadomo, że np. w Warszawie pensja będzie o wiele wyższa niż w przypadku zatrudnienia w maleńkiej miejscowości.

Oprócz regionu istotny jest również staż – im więcej dana osoba ma przepracowanych lat w tym zawodzie, tym jej wynagrodzenie może być wyższe. Oczywiście myśląc o tym, ile zarabia konduktor, trzeba wziąć pod uwagę – poza stałą, miesięczną pensją – również różne dodatki. Można do nich zaliczyć m.in. telefon służbowy, zniżki na podróże pociągiem i dofinansowanie na szkolenia. Poza tym dochodzi jeszcze kwota z prowizji od każdego sprzedanego w pociągu biletu. Wynosi ona średnio około kilkunastu procent od ceny wyjściowej.

Czy to, ile zarabia konduktor, jest odpowiednim wynagrodzeniem – to z całą pewnością dyskusyjna kwestia. Niektórzy powiedzą, że 4000 złotych brutto to dość dobra pensja dla kogoś, kto ma jedynie podstawowe lub ewentualnie średnie wykształcenie. Dodają, że praca ta jest prosta, nie wymaga żadnej wiedzy, można sobie podróżować, mieć kontakt z ludźmi, nie nudzić się. Do tego ma się możliwość tańszej jazdy pociągiem w wolnym czasie i ogólne poczucie stabilnej posady, a także najczęściej przynajmniej trzy dni wolne w przeciągu tygodnia. Niestety, jak można się domyślać – nie zawsze jest tak kolorowo.

pociąg

Zawód konduktora jest wbrew pozorom dość wyczerpujący fizycznie i psychicznie. Osoby na tym stanowisku muszą dbać o bezpieczeństwo innych, zajmować się wieloma czynnościami i każdego dnia mierzyć się z różnymi rodzajami pasażerów, czasami pijanymi, agresywnymi i nieprzyjemnymi. W trakcie podróży zdarzają się przecież również kradzieże, bijatyki, awantury między podróżującymi. Praca często odbywa się w godzinach nocnych, wczesnym rankiem lub trwa do późnego wieczora, nie omijając świąt, jak Boże Narodzenie, Wigilia, Wielkanoc, Nowy Rok. Pod tym względem to, ile zarabia konduktor, nie wydaje się więc zawrotną kwotą.
W rzeczywistości bowiem, mając nawet największym doświadczenie i kilkunastoletni staż, raczej nie zarobi się więcej niż 3000 złotych netto. Istnieje jednak opcja awansu, np. na kierownika pociągu, a nawet maszynistę, oczywiście po odpowiednich szkoleniach i kursach.

Osoby, które chciałyby podjąć w przyszłości tego typu stanowisko, muszą więc przemyśleć sprawę, analizując dokładnie wszystkie „za” i „przeciw”. Na pewno wielu ludzi przekonuje to, że rozpoczęcie takiej pracy daje pewność stałych, systematycznych zarobków. Zdecydowana większość konduktorów pozostaje w swoim zawodzie, nie zmieniając go aż do wieku emerytalnego.

[Głosów:8    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here