ile powinien spać noworodek

Kiedy na świat przychodzi małe dziecko, jego mama próbuje się dowiedzieć, ile powinien spać noworodek. Większość dzieci swoje pierwsze dni życia prawie w całości przesypia. Zdarzają się jednak takie maluszki, którym ciągle coś przeszkadza i nie potrafią spać przez długi czas – marudzą, są płaczliwe i nie pozwalają na odpoczynek wykończonej mamie!

Ile powinien spać noworodek?

Po narodzeniu, powinien przesypiać nawet do dwudziestu godzin. Niestety, nie wszystkie dzieci śpią aż tak dużo. Zmęczona kobieta chciałaby oczywiście, aby noworodek spał dłużej i pozwolił jej na zasłużony odpoczynek po porodzie, ale dziecko ma zupełnie inne plany! To, ile powinien spać noworodek, jest uzależnione od jego indywidualnych potrzeb, których nie da się przecież zaprogramować. Dlatego matka, niezależnie od tego jak bardzo jest zmęczona, musi poświęcić maluszkowi czas i pomóc mu w razie potrzeby zasnąć.

To wcale nie jest łatwe. Kobieta wie ile powinien spać noworodek i martwi ją to, że jej dziecko śpi znacznie mniej. A jeśli z tego powodu zacznie gorzej się rozwijać? Matka ma wiele obaw i jest bardzo zmartwiona, a poza tym nie ma zbyt wiele czasu dla siebie. Chciałaby więc dokładnie się dowiedzieć, ile powinien spać noworodek i co zrobić, aby spał chociaż trochę więcej!
Sen jest dla tak malutkiego dziecka niezwykle ważny! Pozwala mu prawidłowo się rozwijać, a wyspane dziecko jest spokojniejsze. Starsze dzieci, jeśli nie mają wystarczającej ilości snu, są marudne i niechętne do zabawy.

małe stópki

Każda kobieta, która jest w ciąży i nie ma jeszcze dużego doświadczenia jest ciekawa, ile powinien spać noworodek. Jeśli nie miała jeszcze styczności z małymi dziećmi, może być zaskoczona tym, jak dużo śpi taki maluszek. Dzięki temu, będzie miała czas na wykonanie domowych obowiązków, a także na chwilę odpoczynku. To wyjątkowo ważne dla młodej mamy, która dopiero się uczy, jak należy opiekować się dzieckiem. Ciężarna kobieta z niecierpliwością czeka na to, aż jej maluszek przyjdzie w końcu na świat i z zaciekawieniem czyta, ile powinien spać noworodek.

Przyszła mama chłonie wszystkie informacje, które mogą jej się przydać po porodzie. Czyta poradniki na temat wychowywania dzieci, liczne czasopisma, a także strony internetowe o macierzyństwie. Ciekawi ją nie tylko to, ile powinien spać noworodek. Chce wiedzieć jak najwięcej na temat nowo narodzonego dziecka i tego, jak powinna wyglądać opieka nad nim.
Rzeczywistość zazwyczaj jest zupełnie inna, niż kobieta sobie wyobrażała! Jeśli ma obawy, czy poradzi sobie jako matka, nie powinna się niczym martwić. Większość przyszłych mam odczuwa mnóstwo obaw, ale mimo tego gdy dziecko przychodzi na świat, radzą sobie wyśmienicie! Wiedzą, ile powinien spać noworodek, świetnie rozpoznają jego potrzeby i potrafią uspokoić, kiedy płacze. Kobiety zwykle świetnie sobie radzą w roli mamy, nawet jeśli mają ubogie doświadczenie i dopiero się uczą.

Każde dziecko już od noworodka ma swój własny, unikalny charakter. Dlatego nie da się określić, ile powinien spać noworodek z dokładnością co do godziny. Jedno dziecko będzie potrzebowało więcej niż dwadzieścia godzin, a drugiemu wystarczy nawet piętnaście! To kwestia zupełnie indywidualna i jeśli maluszek jest spokojny i nie marudzi, oznacza to, że prawdopodobnie nie potrzebuje więcej snu.

śpiąca lalka

O tym, ile powinien spać noworodek, młodą matkę może poinformować pediatra, na przykład podczas pierwszej wizyty z dzieckiem. Jeśli kobieta dotychczas nie zapoznała się z wiedzą na ten temat, warto, aby zapytała się lekarza, a następnie sprawdziła, czy jej dziecko śpi wystarczająco dużo. Co ma zrobić mama w przypadku, kiedy maluch nie chce spać tyle, ile powinien i jest ciągle marudny?

Wiedząc doskonale, ile powinien spać noworodek, kobieta może łatwo obliczyć, czy ilość snu jej dziecka jest właściwa. Aby ułatwić mu zasypianie, powinna zadbać o właściwą atmosferę oraz odpowiednie otoczenie, sprzyjające wyciszeniu. Kiedy w pokoju będzie cisza i przytłumione światło, dziecku łatwiej będzie zasnąć. Warto też pamiętać o tym, aby nie rozbudzać go tuż przed drzemką, gdyż wtedy trudniej będzie mu się wyciszyć.

O tym, ile powinien spać noworodek, można przeczytać w wielu źródłach, takich jak książki czy internet. Każda przyszła i obecna mama może bez problemu znaleźć taką informację, jeśli tylko jej potrzebuje. Warto, aby wiedziała, jak dużo snu potrzebuje taki maluszek. Jeśli będzie posiadała tę wiedzę, będzie mogła samodzielnie obliczyć, jak długo śpi jej dziecko i czy to wystarczająca ilość snu w jego wieku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here