ile kosztuje adwokat

Zdarza się czasem tak, że jesteśmy w sytuacji, w której potrzebujemy adwokata. Nie zawsze muszą być to sprawy karne. Prawdą jest, że zdecydowanie najczęściej zwracamy się po pomoc adwokata kiedy mamy problem ze sprawą cywilną. Musimy jednak wiedzieć, w jaki sposób po pierwsze znaleźć dobrego adwokata a po drugie – jak kształtują się kwestie finansowe związane z jego zatrudnieniem. To nie jest temat, który można zamknąć w kilku zdaniach. O tym ile kosztuje adwokat oraz w jaki sposób znaleźć takiego adwokata, który sprosta sprawie, z którą się do niego zgłaszamy, możecie przeczytać w poniższym artykule.

Przede wszystkim – jasne określenie sprawy

Zanim przystąpimy do poszukiwań adwokata, musimy bardzo precyzyjnie określić, z jaką sprawą mamy problem. Nie chodzi tylko o to, czego dokładnie ona dotyczy, ale przede wszystkim, musimy jasno określić jej zakres prawny. Chodzi o to, że dobrze jest sklasyfikować naszą sprawę. Określenie czy chodzi o kwestie karne czy cywilne, to absolutna podstawa. Nie jest to jednak jedyna rzecz, o jaką musimy zadbać. Co zatem jeszcze będzie miało dla nas znaczenie?

Pośpiech nie jest wskazany

Kolejną kwestią, która jest bardzo ważna, jeśli chodzi o wybór prawnika, jest ta, która związana jest z pośpiechem. Nie możemy przystąpić do poszukiwania prawnika na przysłowiową ostatnią chwilę. Warto jest rozpocząć takie poszukiwania nieco wcześniej. Musimy bowiem uwzględnić czas, który będzie potrzebny naszemu prawnikowi do tego, aby przygotował się on do rzetelnego przedstawienia naszej sprawy w sądzie.

Na to potrzeba czasu. Szczególnie, jeśli sprawa nie jest prosta i np. wymagane jest przesłuchanie świadków. To także czas, który prawnik musi mieć, aby odpowiednio się do wszystkiego przygotować. Dla nas, jako klientów adwokata, to podstawa do tego, aby rzeczywiście wygrać taką sprawę. To jednak nadal nie wszystko, co musimy wiedzieć, kiedy decydujemy się na zatrudnienie adwokata.

adwokat

Jak wybierać adwokata?

Kiedy mamy już bardzo jasno określone to, jak przedstawia się nasza sprawa, wiemy jakiego adwokata szukamy, wówczas powinniśmy zacząć rozpocząć te poszukiwania na dobre. Powstaje jednak pytanie: jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście spytanie o radę osób, które w przeszłości korzystały już z usług adwokata i mogą się z nami podzielić swoimi doświadczeniami. Taką też drogę wybieramy najczęściej. Poczta pantoflowa, to zdecydowanie najbardziej wiarygodne i rzetelne źródło wiedzy, jeśli chcemy wybrać naprawdę dobrego adwokata.

Nie jest to jednak jedyna metoda. Warto jest także czytać opinie innych użytkowników, np. w Sieci, którzy wcześniej mieli już do czynienia z taką czy inną kancelarią adwokacką. Nie bez znaczenia jest też nazwisko czy renoma, jaką cieszy się dana kancelaria. W każdym mieście, z pewnością takie kancelarie funkcjonują i warto jest o tym pamiętać. Niestety, bardzo często jest też tak, że ci najbardziej renomowani i polecani przez wiele osób adwokaci, bardzo się cenią. Z tym także musimy się liczyć, jeśli zależy nam na znalezieniu naprawdę dobrego adwokata.

Jak wyglądają koszta związane z zatrudnieniem adwokata?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli do tego, jak faktycznie przedstawiają się ceny za usługi adwokackie. Tutaj nie ma ogólnego cennika dla wszystkich adwokatów. Najczęściej bowiem jest tak, że wiele zależy od tego, z jaką sprawą zgłaszamy się do adwokata. Duże znaczenie ma też to, jak przedstawia się nasza sytuacja materialna. Jest wielu prawników, którzy zwracają na tę ostatnią kwestię dość dużą uwagę. Wynagrodzenie adwokata, bardzo często zależne jest także od tego, czy sprawa zostanie wygrana czy też nie. To zwykle po zakończeniu procesu uiszczamy opłatę.

w sądzie

Niemniej jednak, zanim prawnik przystąpi do reprezentowania nas w sądzie, musi zostać spisana umowa na świadczenie takich usług. Jest ona niezbędna chociażby z tego względu, że obliguje ona adwokata do dochowania tajemnicy adwokackiej związanej z naszą sprawą. Nie może on wówczas ujawniać żadnych szczegółów jej dotyczących osobom postronnym, ponieważ tego wymaga nie tylko umowa, ale też i prawo wykonywania zawodu adwokata.

Jeśli jednak mielibyśmy w jakikolwiek sposób określić wysokość opłaty za usługi adwokackie, to raczej musimy liczyć się z kosztami rzędu kilkuset złotych czy nawet kilku tysięcy – oczywiście w zależności od rodzaju sprawy. Jest to spory wydatek i nie ma co się w tym aspekcie oszukiwać. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnej obsłudze prawnej, wówczas jest to dla nas wydatek konieczny – ze względu na dobro naszej sprawy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here