Czy warto zwlekać z wizytą u stomatologa?

Pomimo tego, że wszechobecnie mówi się o tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej, to zdajemy się stale ignorować istotę tego problemu. Wedle szeregu statystyk Polacy udają się dopiero w momencie, gdy sytuacja jest beznadziejna i ból zęba staje się nie do zniesienia. Dziś pokażemy, dlaczego zwlekamy z wizytą u stomatologa i jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może mieć takie zaniedbanie.

Dlaczego unikamy wizyty u stomatologa?

Mimo tego, że stomatologia z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazną dla pacjenta dziedziną, to nadal unikamy umawiania się na wizyty jak ognia. Powodem występowania takich sytuacji jest przede wszystkim strach przed ewentualnym bólem. Jest to jednak całkowicie nieuzasadnione, gdyż obecnie wszystkie wysokiej klasy gabinety stomatologiczne takie jak http://stombis.pl/ oferuje skuteczne znieczulenia miejscowe (a w wyjątkowych okolicznościach znieczulenia ogólne). Dzięki temu nie poczujemy dolegliwości bólowych, a stomatolog będzie mógł opracowywać ząb bez większych komplikacji. Innym powodem może być wstyd przed tym, jak bardzo pacjent zaniedbał swoją jamę ustną. Musimy jednak pamiętać, że stomatolodzy dążą do tego, aby poprawić także samopoczucie pacjenta, a jedną z najskuteczniejszych dróg do jego osiągnięcia jest pięknie prezentujący się uśmiech!

Czy warto odwlekać wizytę?

Wielu z nas może się wydawać, że ból w jamie ustnej w końcu minie, a my będziemy mogli znów cieszyć się komfortem życia. Nie trzeba być jednak stomatologiem, aby domyślić się, że się to nie stanie.  Mały, pozornie niegroźny ubytek w szkliwie pozostawiony bez opieki może doprowadzić do zakażenia miazgi i konieczności podjęcia leczenia kanałowego, będącego znacznie bardziej inwazyjną metodą leczenia. Obecność bakterii w jamie ustnej może doprowadzić także do powstania stanu zapalnego tkanek miękkich, a w skrajnych przypadkach — nawet do zebrania ropy w miejscu powstania infekcji. Brzmi to znacznie gorzej niż leczenie zachowawcze powstałego ubytku, czyż nie?

Kiedy warto odwiedzić dentystę?

Skoro wiecie już, że leczenie stomatologiczne ma na celu uratowanie nas od dolegliwości bólowych, to warto zastanowić się nad tym, co sprawia, że warto odwiedzić gabinet wybranego przez nas stomatologa? Pożądaną sytuacją jest ta, w której jama ustna nie boli i nie daje żadnych niepokojących objawów. Jeżeli więc zauważycie jakiekolwiek nieprawidłowości i patologie występujące w niej — zarówno w zakresie zębów, jak i dziąseł — niezwłocznie powinniście udać się na kontrolę stomatologiczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here