4 przyprawy, bez których trudno wyobrazić sobie potrawy wigilijne

Polskie święta pachną przede wszystkim wyrazistymi korzennymi przyprawami. W dużej mierze to właśnie one odpowiadają za niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju smak i aromat świąt, będąc w stanie wydobyć zaskakujące, ukryte nuty smakowe w składnikach, które dobrze znamy, takich jak grzyby, kapusta czy ryby. Gdyby nagle miało ich zabraknąć, potrawy wigilijne zupełnie zmieniłyby swój charakter i prawdopodobnie ich smak nie byłby tak wyjątkowy.

Jakie przyprawy najbardziej kojarzą się ze świętami i w których przepisach pod żadnym pozorem nie może ich zabraknąć? Oto 4 pachnące korzenne dodatki, które musisz mieć pod ręką, zaczynając wielkie świąteczne gotowanie!

  1. Ziele angielskie

Tradycyjna kuchnia polska nie słynie z dużej ilości przypraw i ziół – w porównaniu np. z Francją czy z krajami arabskimi nasz przyprawowy repertuar wydaje się dosyć skromny. Ziele angielskie jest jednak nieodłącznym dodatkiem do zdecydowanej większości tradycyjnych polskich dań, a potrawy wigilijne nie są tu wyjątkiem.

Winny, kwaśny, intrygujący postny barszcz czerwony? Pyszna, nieco ostra kapusta z grzybami? Esencjonalny i rozpływający się w ustach karp w galarecie? To niepozorne, małe, brązowe ziarenko pływało w każdej z tych potraw i to właśnie jemu zawdzięczają one głębię swojego smaku. Upewnij się więc, że masz pod ręką spory zapas ziela angielskiego – przygotowując wigilię, będziesz sięgać po nie niemal co chwilę.

  1. Goździki

Znamy je głównie w formie wysuszonych, małych pączków kwiatowych z drzewa goździkowego – i wiele z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, że w kuchni wykorzystuje się także mielone goździki. Gdzie można je znaleźć? Choćby w charakteryzującej się wyrazistym aromatem przyprawie do piernika, gdzie pojawiają się w towarzystwie m.in. kardamonu, cynamonu czy imbiru.

Całe goździki podkreślają natomiast przede wszystkim specyficzny smak wigilijnego kompotu z suszu. Jednak świetnie uzupełnią także takie potrawy wigilijne, jak np. śledzie w korzennej marynacie – nadadzą im ciekawego, nieco egzotycznego posmaku.

  1. Wanilia

Możliwe, że to właśnie słodki, kojący, uspokajający smak i zapach wanilii sprawia, że tak bardzo lubimy święta Bożego Narodzenia. Wanilia to przede wszystkim niezastąpiony składnik wszystkich świątecznych wypieków. To dzięki niej wigilijny makowiec i zajadany ze smakiem piernik odznaczają się tak obłędnym zapachem i delikatną, zmysłową słodyczą.

Bez wanilii trudno też wyobrazić sobie tradycyjne wigilijne dania makowe, takie jak kluski z makiem czy kutia, gdzie idealnie uzupełnia się ona z bakaliami i miodem, tworząc mieszankę, której wprost nie sposób się oprzeć. Choć dla ułatwienia wiele osób posiłkuje się dzisiaj cukrem wanilinowym, polecamy – jeśli masz taką możliwość – sięgnąć po całą laskę wanilii i wyłuskać z niej drogocenne, pachnące ziarenka.

  1. Cynamon

Jasnobrązowy, aromatyczny cynamon w polskiej kuchni króluje od początku jesieni – dodaje się go wtedy do przetworów z jabłek, do pachnącej szarlotki, a także do rozgrzewających napojów na długie i chłodne wieczory. Święta Bożego Narodzenia to swoiste ukoronowanie sezonu cynamonowego. Pojawia się on w tradycyjnym zestawie przypraw do piernika, w kompocie z suszonych owoców, w kutii, w kluskach z makiem…

Co ciekawe, mały kawałek kory cynamonu wiele osób dodaje też np. do świątecznych dań z kapustą – dzięki temu potrawy zyskują nowy, dość zaskakujący wymiar smakowy. Warto poeksperymentować w ten sposób – cynamon, jak każda korzenna przyprawa, dość dobrze odnajduje się w nowym towarzystwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here