Wybierasz się na egzotyczne wakacje? Idź do lekarza medycyny podróży

Wyjazdy w tropiki wreszcie i wśród Polaków zaczęły cieszyć się dużą popularnością. W końcu nas na nie stać.

Chcemy też zwiedzać, poznawać inną kulturę, cieszyć oczy widokami, niecodziennym krajobrazem i nierzadko korzystać z gwarantowanego słońca i wysokich temperatur. Nie wszyscy jednak są do takich wyjazdów odpowiednio przygotowani. Kończy się więc na tym, że zamiast błogiego wylegiwania się na plaży czy zwiedzania urokliwych zakątków różnych części świata, chorujemy w zaciszu hotelowego pokoju. Marnujemy zdrowie, czas i pieniądze. A przecież tak niewiele potrzeba, by zagraniczny urlop przebiegł w pełnym komforcie i dokładnie tak, jak go zaplanowaliśmy. Wystarczy przed spakowaniem udać się do lekarza z zakresu medycyny podróży.

Medycyna podróży – co to właściwie jest?

To tak naprawdę dosyć nowy zakres medycyny w Polsce. Dopiero teraz cieszy się popularnością, a pacjenci w ogóle zdają sobie sprawę z funkcjonowania takiej specjalizacji. Wreszcie zwiększyła się świadomość Polaków w kwestii profilaktyki prozdrowotnej i korzystamy z niej przed i w trakcie wakacyjnego wyjazdu.

Medycyna podróży to nic innego, jak działania, które należy wdrożyć, by zachować pełne zdrowie poza granicami Polski w miejscach, w jakich panuje zwiększone ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby zakaźne.

Lekarze, dla których podstawową specjalizacją w ramach wykonywania zawodu jest medycyna podróży, zalecają więc szereg szczepień ochronnych, ale wskazują także inne działania profilaktyczne, których przestrzeganie pozwoli zachować zdrowie na wczasach.

Kiedy warto udać się do lekarza medycyny podróży?

Wszystko zależy od kierunku świata, w jaki się wybieramy. Medycyna podróży podnosi priorytetowe kwestie przede wszystkim w zakresie wyjazdów do krajów egzotycznych, Afryki czy Azji. Wakacje w krajach europejskich i krajach wysoce cywilizowanych przeważnie nie wymagają zmiany codziennych nawyków związanych z higieną czy specjalnych szczepień ochronnych.

Jeśli zaś wybieramy się do tropików, warto odwiedzić lekarza, który przedstawi nam konieczność realizacji działań profilaktycznych. Warto wiedzieć, że na przykład niektóre szczepienia wykonuje się seriami i to w różnych odstępach czasu. Dobrze jest więc zgłosić się do specjalisty minimum dwa miesiące przed wylotem, by zdążyć je przeprowadzić.

Ale szczepienia to niejedyna ochrona. Medycyna podróży zakłada także działania, o które już na miejscu powinien zadbać każdy turysta. Mowa tu przede wszystkim o zachowaniu szczególnej ostrożności w ramach higieny. Należy pić wodę tylko ze sprawdzonego źródła i taką tez płukać jamę ustną po umyciu zębów. Nie zaleca się również jedzenia surowych owoców. Trzeba też wdrożyć skuteczną ochronę przed insektami i owadami, bo one także mogą przenosić choroby zakaźne. Apteczka turysty powinna być wypełniona lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi, plastrami, gazami, bandażami, środkami do dezynfekcji ran, środkami przeciwko ukąszeniom owadów i insektów. To absolutna podstawa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here