Wole tarczycy – kompendium wiedzy

0
2077

Wole tarczycowe to powiększenie gruczołu tarczycowego.

Bardzo często nie dają żadnych niekorzystnych objawów, przez co długo mogą być zupełnie nierozpoznane. Na szczęście wole obojętne zwykle nie są groźnym schorzeniem. Warto jednak wiedzieć o nich więcej, by móc zadbać o prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Jak rozpoznać wole tarczycy?

Jak wspomnieliśmy, wole tarczycowe przeważnie nie dają żadnych objawów, więc pacjent nie ma świadomości ich występowania. Dopiero w znacznie zaawansowanym stadium, kiedy te rozrastają się do sporych rozmiarów, można zauważyć różnego rodzaju dysfunkcje. Wole obojętne mogą przyczyniać się do powstania:

– duszności,
– zaburzeń przełykania,
– chrypy.

Pierwsze objawy nie przyczyniają się jednak do znacznego dyskomfortu. Nie są też symptomami, które zagrażają życiu.

Raz w roku warto skontrolować pracę gruczołu tarczycy. Wystarczy wykonać usg tarczycy. Warszawa i inne duże miasta w naszym kraju dysponują sporą liczbą placówek, w jakich tego rodzaju badanie może być wykonane w sposób w pełni profesjonalny. Takie badanie nie trwa dłużej niż 10 minut, jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, a pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania ani nie odczuwa po nim żadnego dyskomfortu. Od razu po badaniu może powrócić do dotychczasowej aktywności. Co ciekawe, usg tarczycy pozwala lekarzowi od razu ustalić diagnozę.

Dlaczego powstają wole tarczycy?

Przyczyny powstawania woli obojętnych nie są jednoznaczne. Medycy winą obarczają najczęściej brak niewystarczającego poziomu jodu w codziennej diecie. Ale okazuje się, że wole mogą występować w wyniku predyspozycji genetycznych, nadmiernego spożywania składników spożywczych, które wywołują reakcję wolotwórczą – do takich zalicza się brukselka, kalarepa, orzechy czy też kalafior i rzodkiewka. Przewrotnie, wole obojętne mogą pojawiać się też w wyniku nadmiaru jodu albo poprzez zanieczyszczenie środowiska związkami przemysłowymi, w tym rtęcią, ołowiem, siarką.

Jak leczyć wole obojętne?

Zazwyczaj wole obojętne podlegają jedynie kontroli endokrynologa. W tym celu należy regularnie wykonywać usg tarczycy – zwykle raz na 6 miesięcy bądź raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jeśli wole stają się już znacznie przerośnięte, medyk wdraża leczenie, dzięki któremu te zostaną zniwelowane. W pierwszym etapie należy znaleźć przyczynę ich powstania i zgodnie z nią zaproponować właściwą kurację. Ponieważ najczęściej wole tarczycy powstają w wyniku zaburzeń poziomu jodu w organizmie, pacjentowi zalecana jest kuracja, która go unormuje. W większości przypadków stosowana jest farmakoterapia przy zażywaniu preparatów doustnych. Coraz więcej lekarzy skłania się również ku realizowaniu terapii radiojodem albo poprzez wstrzyknięcie etanolu w powstałego guza tarczycy. W skrajnych sytuacjach stosuje się operację chirurgiczną gruczołu tarczycy. I chociaż wole obojętne są najczęściej niegroźne, to jednak wymagają profesjonalnej diagnostyki i regularnej kontroli lekarskiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here