Rehabilitacja po zabiegu artroskopii kolana

Wszystkie osoby aktywne fizycznie narażone są na urazy kolan. Staw kolanowy jest jednym z największych i najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie człowieka, dlatego w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia potrzebna jest precyzyjna diagnostyka. Leczenie kolan należy do trudniejszych procedur medycznych i nie zawsze zapewnia pełny powrót do sprawności. Aby udało się odzyskać maksymalną sprawność, niezbędna jest rehabilitacja.

Artroskopia kolana – podstawowe informacje

Artroskopia kolana to mało inwazyjna, a przede wszystkim bezpieczna metoda diagnozowania i leczenia chorób stawu kolanowego. Wśród wskazań do artroskopii wymienia się:

  • stany po urazach skrętnych, przewlekłe dolegliwości bólowe – również te niewyjaśnionego pochodzenia
  • ograniczenie ruchomości oraz blok stawu kolanowego
  • obecność ciał obcych
  • niestabilność stawu
  • zmiany zwyrodnieniowe
  • toczący się proces nowotworowy
  • uszkodzenia łąkotek, więzadeł, rzepki, błony maziowej
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • dnę moczanową
  • jałową martwicę
  • infekcje stawu oraz zmiany przeciążeniowe

Choć procedura jest mało inwazyjna, istnieją sytuacje, w których pacjenci nie powinni z niej korzystać. Artroskopia kolana nie jest zalecana osobom, które cierpią na chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę lub nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Podejmując decyzję o zastosowaniu artroskopii lekarz zawsze bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta oraz sprawdza, czy nie ma on czynnych infekcji dróg oddechowych lub układu moczowego albo stanów zapalnych kolana.

Przebieg zabiegu artroskopii kolana

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym, a więc od pasa w dół lub ogólnym – zwłaszcza u dzieci. Najpierw wykonuje się niewielkie nacięcia, a następnie do wnętrza stawu wprowadza endoskop, czyli wąskie narzędzie zakończone kamerą. Umożliwia ono dokładne obejrzenie diagnozowanego miejsca – więzadła, chrząstki stawowe, przyczepy mięśni, łąkotki, błona maziowa widoczne są jak na dłoni. Taka artroskopia diagnostyczna (zwiadowcza) pozwala chirurgowi przygotować się do następnego etapu procedury czyli do artroskopii operacyjnej stawu kolanowego. 

Przez kolejne nacięcie wprowadzane są niezbędne narzędzia chirurgiczne, za pomocą których lekarz dokonuje napraw albo usuwa przeszkody utrudniające sprawne funkcjonowanie stawu kolanowego. Po zakończeniu operacji na kolano zakłada się małe szwy oraz dreny.

Kiedy rozpocząć rehabilitację?

Po artroskopii kolana wskazana jest hospitalizacja, która zazwyczaj wynosi 1-2 dni. W tym czasie należy ograniczać chodzenie, nie obciążać nogi i nie zginać kolana. Zaleca się odpoczynek z uniesioną nogą.

Po upływie dwóch dni powinno się rozpocząć rehabilitację. Rehabilitacja po artroskopii kolana trwa od 2 do 3 tygodni. Czas jej trwania uzależniony jest od rodzaju i rozległości zabiegu. To ważne, żeby rehabilitacja przeprowadzana pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Jakie ćwiczenia zacząć wykonywać po artroskopii?

Na początek zaleca się ćwiczenia:

  • rozciągające
  • izomeryczne
  • pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową.

W dalszej kolejności fizjoterapeuta zaleci ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni stawu kolanowego oraz uelastyczniające tkanki miękkie.

Warto pamiętać, że prawidłowa rehabilitacja po zabiegu artroskopii kolana obejmuje także ćwiczenia całej nogi – wszystko po to, żeby wzmocnić siłę i kontrolę ruchu.

Po artroskopii kolana wskazana jest również fizykoterapia, szczególnie krioterapia, jonoforeza z lekiem przeciwbólowym, laseroterapia oraz magnetoterapia.

UWAGA: Rehabilitacja po artroskopii kolana trwa od 2 do 3 tygodni, ale całkowita rekonwalescencja zajmuje pacjentom od 2 do 6 tygodni. Powrót do pracy możliwy jest już po 2 tygodniach, ale do sportu – po 8-12 tygodniach, w zależności od indywidualnych predyspozycji.

artroskopia kolana

Finansowanie zabiegu i rehabilitacji z pomocą MediRat

Cena zabiegu artroskopii stawu kolanowego w ramach pełnej procedury (diagnostyka + operacja) zaczyna się od 4 000 PLN. Koszt pakietu ćwiczeń po artroskopii kolana (20 ćwiczeń po 60 minut) to 2 000 PLN.

Dzięki finansowaniu procedur medycznych w systemie MediRaty każdy pacjent może przejść pełną ścieżkę diagnostyczną, leczenie i rehabilitację nie narażając się na zrujnowanie budżetu domowego. Urazy kończyn, zwłaszcza mocno ograniczające codzienną aktywność urazy kolan, nie lubią czekać. Finansowanie zabiegu artroskopii kolana i rehabilitacji umożliwia jak najszybszy powrót do pełnej sprawności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here