Poznaj 5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy na kapsułki

Ekspres do kawy na kapsułki to urządzenie do przygotowywania różnych rodzajów kaw. Ma kompaktowe rozmiary i bez problemu zmieści się na blacie w kuchni – choćby w niewielkiej kawalerce. Pomimo niewielkich wymiarów pozwala on na przygotowanie wielu kaw – nie tylko znakomitego espresso czy caffè lungo, ale i cappuccino czy latte macchiato. Jak podejść do wyboru ekspresu tego rodzaju, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z dokonanego zakupu? Przedstawiamy 5 najważniejszych aspektów wyboru ekspresu do kawy na kapsułki!

Jak właściwie działa ekspres ciśnieniowy na kapsułki?

Zanim poznamy najważniejsze aspekty, jakie obowiązkowo trzeba rozważyć przed zakupem automatycznego ekspresu, warto wiedzieć, jak on właściwie działa. Ekspres do kawy na kapsułki to ekspres automatyczny ciśnieniowy, który do prawidłowego działania potrzebuje specjalnych kaw w kapsułkach. Obsługa samego urządzenia jest banalnie prosta. Wystarczy umieścić wybraną kapsułkę w specjalnym otworze wlotowym, a następnie wybrać kawę, jaką chcemy przygotować. Ekspres wykona całą pracę za nas. Wytworzy odpowiednie ciśnienie i podgrzeje wodę, która przelatując przez kapsułkę z kawą, zostanie skierowana do dyszy, z której wypłynie wprost do podstawionej pod ekspres do kawy na kapsułki filiżanki czy szklanki. To proste, a z punktu widzenia użytkownika cały proces parzenia kawy pod ciśnieniem pozostaje niewidoczny. Powstaje tylko efekt w postaci doskonale wyważonego i aromatycznego naparu. Jak zatem wybrać sprzęt tak, aby być zadowolonym i móc rozkoszować się w zaciszu własnego domu kawą taką jak z dobrej kawiarni?

1. Ciśnienie wytwarzane przez ekspres

Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu ciśnieniowego na kapsułki, jest rzecz jasna ciśnienie. Aspekt ten bez wątpienia zainteresuje każdego baristę. Zasadniczo im większe ciśnienie, tym bardziej aromatyczną, pełną mocy kawę można przygotować. W sprzedaży są ekspresy kapsułkowe wytwarzające ciśnienie od 3 do 19 barów. Ciśnienie rzędu 19 barów zaoferuje między innymi nowoczesny ekspres do kawy Nespresso De’Longhi Expert&Milk. Wyposażony został w odłączany pojemnik na wodę,  funkcję automatycznego wyłączenia energii po 9 minutach, a także szybki czas nagrzewania. Bardzo istotnym elementem tego akurat ekspresu jest spieniacz do mleka, pozwalający na jego spienianie na ciepło lub na zimno, a tym samym – przygotowanie mlecznych kaw.
2. Rodzaje dostępnych kaw

Warto wiedzieć, że w porównaniu do prostych ekspresów, te kapsułkowe niejednokrotnie mają większe możliwości. Przed zakupem powinniśmy zorientować się, jaki typ czarnego napoju przygotujemy za jego pomocą. Liczy się to, jakiej wielkości będą to kawy, np. małe, jak espresso, czy duże, jak lungo, oraz jakiego rodzaju: np. latte macchiato, mocca macchiato czy cappuccino. Nowoczesne ekspresy do kawy, takie jak np. oferowane przez Nespresso De’Longhi, są w stanie uraczyć nas ulubioną kawą w kilku jej doskonale wyważonych wariantach.

3. Temperatura wody

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod lupę, wybierając ekspres na kapsułki jest temperatura, z jaką urządzenie podgrzewa wodę niezbędną do przygotowania kawy. Coffee Ambassador Nespresso Anna Oleksak podkreśla:

Temperatura wody jest jednym z kluczowych czynników wpływających na finalny smak i aromat naszego espresso. Ekspres Expert pozwala dobrać temperaturę do naszej ulubionej mieszanki kawy. Wyższa temperatura zaparzania podkreśli goryczkę i aromaty palenia, niższa wydobędzie delikatniejsze aromaty, np. kwiatowe i owocowe. W Nespresso zwracamy uwagę nie tylko na funkcjonalność, lecz także na design naszych ekspresów. Ekspert pasuje do kuchni nowoczesnych, a także w stylu vintage. Sama mam właśnie ten model w swojej kuchni.

Jeśli chcemy więc cieszyć się perfekcyjnym smakiem i aromatem, nie sposób więc pominąć tego parametru podczas wyboru urządzenia, które zagości w naszej kuchni.

4. Jaką wielkość ma ekspres do kawy na kapsułki?

Nie tyle sama wielkość ekspresu do kawy ma znaczenie, ile jego poszczególne elementy. Ekspres do kawy na kapsułki w podstawowym wydaniu jest naprawdę niewielki, ale jeśli wyposażony został w dosyć duży, ponad 1-litrowy pojemnik na wodę i spieniacz do mleka, automatycznie jego rozmiar rośnie. Warto wybrać, o ile mamy na tyle wolnego miejsca na blacie kuchennym, ekspres z dużym pojemnikiem na wodę. Pozwoli nam to używać urządzenia do parzenia co najmniej kilku kaw za jednym razem. Spieniacz do mleka z kolei przyda się tym kawoszom, którzy gustują w mlecznych kawach, typu caffè latte, cappuccino czy latte macchiato.

5. Design urządzenia

Wygląd ekspresu może mieć decydujące znaczenie dla estety, który chciałby dopasować go do wystroju wnętrza swojej kuchni. Dziś na rynku dostępne są różne ekspresy na kapsułki, cechujące się tradycyjnym lub nieco bardziej fantazyjnym i ultranowoczesnym wzornictwem.

Wysokość ciśnienia, temperatura wody, wielkość, design oraz wybór rodzajów kaw – to najważniejsze parametry wyboru ekspresu do kawy na kapsułki. Zwracając na nie uwagę, mamy możliwość wyboru urządzenia, takiego jak np. Nespresso De’Longhi Expert&Milk, które w pełni zaspokoi nasze potrzeby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here