Pacjenci i lekarze czekają na refundację leku na serce

0
1381

Śmiertelność z powodu niewydolności serca drastycznie wzrasta, a statystyka ta obejmuje nie tylko przypadki osób po 65. roku życia, ale także młodych pacjentów. Jest to niesamowicie niepokojące zjawisko, dlatego zarówno lekarze, jak i pacjenci kardiologiczni z determinacją apelują, aby na liście refundacyjnej znalazł się lek na serce ratujący ich życia.

Niewydolność serca – lek który może pomóc poza listą refundacyjną!

Pacjenci kardiologiczni walczą o dostęp do nowoczesnych metod leczenia, usprawnienia działań na rzecz poprawy i komfortu ich życia zdrowotnego oraz refundacji leków na serce, które mogą przynieść nieoceniony ratunek. Sprawa wokół której toczy się zaciekła dyskusja, dotyczy leku, który jest kombinacją dwóch cząsteczek – sakubitrylu i walsartanu. W opinii specjalistów, terapia z zastosowaniem tego połączenia, może całkowicie zmienić sposób, w jaki do tej pory leczeni byli pacjenci i ograniczyć liczbę przypadków hospitalizacji osób cierpiących z powodu niewydolności serca.

Zarówno według lekarzy, jak i pacjentów leki na serce powinny być łatwo dostępne i refundowane, ponieważ chorych przybywa, a ubywa tylko tych, którym nie zdążono udzielić wystarczającej pomocy. Lek zawierający innowacyjne połączenie sakubitryl/walsartan – Entresto, jest co prawda dostępny także w naszym kraju, lecz w odróżnieniu od wielu państw – w tym także od państw z nami sąsiadujących, jak: Czechy i Słowacja – w Polsce nie znalazł się na liście refundacyjnej, a jego koszt przewyższa możliwości finansowe wielu pacjentów.

Leki na serce – problem medyczny, ekonomiczny i społeczny

Pacjenci z niewydolnością serca, oprócz ułomności zdrowotnej spychani są także na margines z powodu problemów ze znalezieniem pracy i utrzymaniem rodziny. Człowiek chory na serce bez odpowiedniej i specjalistycznej opieki, wsparcia oraz leczenia nie ma szansy na normalne życie, co w rezultacie czyni nas krajem o wysokiej śmiertelności – według danych codziennie umierają 164 osoby, co daje zabójczy bilans około 60 tysięcy Polaków rocznie! Dlaczego lek, taki jak Entresto nadal nie został włączony do refundacji? Niestety nadal nie ma jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Aktualnie lekarze mają możliwość wyboru i włączenia do terapii czterech grup leków, które niestety nie zabezpieczają potrzeb pacjentów kardiologicznych.

W apelu podjętym przez koalicję „Serce dla kardiologii“, pod którym podpisują się: Polska Unia Organizacji Pacjentów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, Instytut Człowieka Świadomego, Stowarzyszenie Metalowych Serc, Fundacja Wygrajmy Zdrowie – przedstawione zostały jasne i stanowcze postulaty, które wskazują na opłacalność wprowadzenia refundacji, która jako szansa prawidłowego leczenia dla pacjentów ograniczy wydatki na hospitalizację oraz zasiłki i renty wypłacane przez ZUS z tytułu niezdolności do pracy. Co zrobi z tym resort zdrowia? Niestety nie wiadomo, a na ten moment pozostaje czekać i mieć nadzieję – a mają ją zarówno lekarze, jak i ich pacjenci.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here