Kobieta w trakcie zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe to substancja o wyjątkowych właściwościach regeneracyjnych, pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta. Od wielu lat jest ona szeroko wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, w tym w ortopedii oraz medycynie estetycznej. Szczególnie popularna jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, zwana również wampirzym liftingiem.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest osocze bogatopłytkowe,
 • w jaki sposób się je pozyskuje,
 • jakie zastosowanie ma osocze bogatopłytkowe we współczesnej medycynie,
 • jak działa mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.

Osocze bogatopłytkowe to substancja krwiopochodna, pozyskiwana bezpośrednio z krwi obwodowej pacjenta w procesie wirowania, co powoduje rozdzielenie poszczególnych elementów składowych krwi, zależnie od ich ciężaru. Osocze bogatopłytkowe ma zwiększone stężenie czynników wzrostu oraz trzech białek krwi: fibryny, fibronektyny oraz witronektyny. Wszystkie te składniki odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu procesów regeneracyjnych w tkankach organizmu.

Osocze bogatopłytkowe – jak się je pozyskuje?

Pozyskiwanie osocza bogatopłytkowego nie jest zbyt skomplikowane. Najpierw pobiera się od pacjenta niewielką ilość krwi – podobną do tej, która jest potrzebna do wykonania badań laboratoryjnych. Następnie umieszcza się ją w specjalnej probówce, którą poddaje się procesowi wirowania. Dochodzi wtedy do rozdzielenia poszczególnych elementów składowych krwi, w tym osocza, które może być podane pacjentowi strzykawką.

Osocze bogatopłytkowe – zastosowanie

Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny: chirurgii twarzowo-szczękowej, ortopedii, dermatologii, medycynie sportowej oraz medycynie estetycznej. Różnorodne zabiegi wykonywane u pacjentów mają na celu przyspieszenie procesów regeneracyjnych tkanek oraz pobudzenie namnażania się zdrowych, nieuszkodzonych komórek. Mają także działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Dla przykładu – osocze bogatopłytkowe stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów korzystnie wpływa na ich funkcjonowanie, hamując, a nawet odwracając ich uszkodzenia. Udowodniono również, że zabieg z jego wykorzystaniem znacznie skraca czas leczenia urazów mięśni.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

W medycynie estetycznej bardzo często wykonywana jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, czyli tzw. wampirzy lifting. Jest to podanie osocza w ściśle określone partie twarzy (choć preparat może być aplikowany również w okolice szyi, dekoltu czy na dłonie) przy pomocy cieniutkiej igły. Wśród wskazań do zabiegu osoczem bogatopłytkowym znajdują się m.in. widoczne oznaki starzenia (zmarszczki, bruzdy, utrata jędrności, niejednolity koloryt), skóra naczyniowa, trądzik różowaty czy przyspieszenie gojenia się po innych zabiegach medycyny estetycznej, takich jak laser. Co ważne, wampirzy lifting można wykonywać nawet u alergików: preparat jest pozyskiwany bezpośrednio z krwi pacjenta, więc nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

Osocze bogatopłytkowe – efekty

Dzięki obecności dużych ilości białek oraz czynników wzrostu osocze bogatopłytkowe zaaplikowane pod skórę pobudza naturalne procesy naprawcze i stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu:

 • wygładza i spłyca zmarszczki,
 • poprawia elastyczność i napięcie skóry,
 • ujednolica koloryt skóry,
 • odżywia skórę i wygładza ją,
 • redukuje przebarwienia, blizny i rozstępy,
 • poprawia ogólną kondycję skóry,
 • chroni skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Dla jak najlepszych efektów zabieg osoczem bogatopłytkowym warto wykonać w seriach – zazwyczaj 3–5 zabiegów w odstępach co 2–4 tygodnie. Rezultaty utrzymują się przez około 6–8 miesięcy, a po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Źródła:

http://mezoterapia.pl/wp-content/uploads/2014/12/Osocze-bogatoplytkowe-12-15.pdf

http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-53ae1f4f-75d5-4bba-b198-01eb38479d8f/c/35766.pdf

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here