na świadczeniu przedemerytalnym

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym zwracanym osobą, które osiągnęły odpowiedni wiek emerytalny z Funduszu Ubezpieczeń społecznych.
Generalnie mówi się, że aby ją otrzymać musimy przez odpowiedni czas pracować na umowę. Długość tego czasu określają prawa, a co z kobietami które wychowywały dzieci i nie miały możliwości pójścia do pracy i wypracowania sobie tego świadczenia ?
Na szczęście kobiety, które urodziły przynajmniej czwórkę dzieci i nie mając tym samym możliwości, aby pracować dostaną od państwa emeryturę w wysokości minimalnej. Nawet jeśli osoba nie przepracowała w swoim życiu ani jednego dnia i tym samym nie odprowadzała składek do ZUS-u.

Pomysł na tego typu działania rząd nazwał „MAMA PLUS” i przedstawiony nam został w kwietniu bieżącego roku.
Nowe przepisy będą zobowiązywać już w styczniu 2019 roku. Pierwsze kobiety, które osiągną w przyszłym roku wiek 60 lat czyli minimalny wiek emerytalny będą mogły skorzystać z świadczenia.
Wysokość świadczenia dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci nawet jeśli nigdy nie pracowały bądź pracowały za krótki np rok czy dwa wynosi obecnie 1029,80 zł brutto co na rękę daje 878,12 zł.

Kobiety, które skończyły 60 lat w tym roku i nie odprowadziły żadnej składki w tym roku nie dostaną jeszcze świadczenia. Na realizację musi czekać do roku przyszłego.
Co z osobami pracującymi za granicą? Czy składki pobierane poza naszym krajem się liczą ?
Emerytura naliczana jest przez ilość nagromadzonych składek dzielona przez średnie trwanie dalszego życia. Jeśli wynik będzie za mały na otrzymanie najniższej nawet emerytury badany zostanie staż pracy aby sprawdzić czy możliwe jest jej podwyższenie do wysokości najniższego świadczenia.
Kobieta, aby je otrzymać musi mieć udokumentowane 20 lat pracy. Natomiast mężczyzna 25 lat.

ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym

Jeśli wysokość nazbieranych przez nas składek w Polsce będzie niższa i uzyskanie najniższego świadczenia stanie się przez to niemożliwe to składki nazbierane przez nas pracując za granicą i staż pracy zostanie odpowiednio uwzględniony łącznie z tymi, które gromadziliśmy mieszkając i pracując w Polsce.
W przypadku kiedy nagromadzone składki w Polsce są niewystarczające, należy dołączyć dokumenty zatrudnienia za granicą a także zaświadczenie członkostwa Unii Europejskiej. Takie dokumenty są akceptowane tylko wówczas wtedy, kiedy wysokość składek w naszym kraju jest niewystarczająca do wypłaty najniższej emerytury.

Kiedy możemy składać owe dokumenty?

Dokumenty potwierdzające naszą pracę należy złożyć do ZUS-u tylko wówczas wtedy kiedy osiągniemy odpowiedni wiek emerytalny.
U kobiet wynosi on 60 lat a u mężczyzn 65 lat.
Jakie są warunki do otrzymania emerytury z kilku państw?
Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ każdy kraj ma inne prawa i inaczej określa wiek emerytalny, jej wysokość, a także warunki jej otrzymania. Należało by zainteresować się warunkami z każdego kraju oddzielnie.

W 2019 nastąpiła największa od lat waloryzacja emerytur i rent w Polsce. Wzbudziło to wiele kontrowersji, ponieważ wysokość emerytur prognozowanych zamiast wzrosnąć, zmalała.
Dzieje się tak na wskutek obniżenia minimalnego wieku emerytalnego. osoby, która skończy 35 lat otrzymuję już od państwa rokrocznie wykaz emerytury prognozowanej i to właśnie te osoby zobaczyły drastyczne cięcia swoich przyszłych emerytur, ale plusem jest to, że będą miały możliwość ubiegać się o emeryturę wcześniej.

Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym ?

w pracy

Ze względu na ciężką sytuację szczególnie u osób pobierających co miesiąc tylko najniższą emeryturę coraz częściej emeryci szukają dodatkowych możliwości zarobku.
Jednak bardzo muszą uważać na wysokość zarabianych pieniędzy dodatkowo. Limity liczone są od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Zmniejszenie świadczenia następuje po przekroczeniu 70% jego wysokości, a całkowite zawieszenie emerytury po przekroczeniu 130 %.
Limity w liczbach:

Jeśli emeryt zarabia nie więcej niż 2 978,90 zł brutto, świadczenie nie jest zmniejszane.
Jeśli powyżej 2 978,90 zł, a nie więcej niż 5 532,30 zł brutto to świadczenie zostanie skrócone o sumę przekroczenia 70% przeciętnego wynagrodzenia.
Z kolei jeśli dochód przekroczy 5 532,30 zł brutto, ZUS zawiesi nam całkowicie otrzymywanie renty czy emerytury.
Jednak te wytyczne wcale nie zniechęcają emerytów przed dodatkową pracą i to nie tylko tych, którym rzeczywiście ciąży brak pieniędzy.
Wiele osób starszych wybiera się do pracy na emeryturze kochając aktywność, i mimo wieku nie potrafią zupełnie z pracy zrezygnować.

[Głosów:10    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here