Matryce ips - co warto o nich wiedzieć?

W ostatnim czasie jest duży boom na matryce ips, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W dzisiejszych czasach z tej technologii korzysta zdecydowana większość czołowych producentów sprzętu RTV. Matryce znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w urządzeniach dla klientów indywidualnych, ale również w urządzeniach przemysłowych.

Czym charakteryzują się matryce IPS?

W nowoczesnych matrycach IPS ciekłe kryształy ułożone zostały w taki sposób, aby mogły przemieszczać się równolegle w stosunku do ekranu. W dużej mierze to właśnie dzięki takiemu mechanizmowi możliwy jest do uzyskania nie tyko większy kąt widzenia, ale również znacznie większa paleta barw. Wadą takiego rozwiązania są jednak nieco większe opóźnienia.

Matryca IPS umożliwia wyświetlanie 24 bitowego koloru bez konieczności użycia ditheringu albo wielu innych popularnych metod interpolacjii barw. Z praktycznego punktu widzenia jedyną wadą matryc IPS jest to, że oferują one słabą czerń. Pod dużym kątem widzenia na czarnych powierzchniach pojawiają się czerwone zabarwienia.

Czym są ciekłe kryształy?

Podstawowym elementem matryc IPS są oczywiście ciekłe kryształy, czyli specjalne organiczne substancje, które jak sama nazwa wskazuje znajdują się w stanie ciekłokrystalicznych. W nowoczesnych ekranach LCD korzysta się oczywiście z neumatycznych kryształków, które występują przeważnie w postaci cienkich warstw umieszczonych pomiędzy dwiema elektrodami.

Wzajemne oddziaływanie powyżej wymienionych neumatycznych kryształków powoduje powstawanie specjalnych tekstur molekularnych. W ekranach LCD najważniejszą rolę odgrywają struktury planarne, które jak wspomniano powyżej charakteryzują się równomiernym ułożeniem cząsteczek ciekłokrystalicznych, w stosunku do poszczególnych elektrod.

Najpopularniejsze technologie

Matryce IPS dostępne są na rynku od kilku lat, dlatego też producenci oferują bardzo wiele ich usprawnionych wersji. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład matryce S-IPIPS albo AS-Advanced. Nie można zapominać również o IPS-Pro i Advanced High Performance IPS, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Poszczególne matryce między sobą różnią się jedynie niewielkimi szczegółami, które mają bezpośredni wpływ na czas reakcji na sygnał sterujący. Matryca IPS AH-IPS zapewnia również nieco lepszy obraz i odwzorowanie czerni.

Artykuł przygotowany na bazie materiałów znalezionych na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here