Jak radzić sobie z krótkowzrocznością?

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, którą charakteryzuje gorsze widzenie z oddali. W celu ograniczenia rozwoju przypadłości warto korzystać z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, pamiętać o przerwach w pracy, zwłaszcza, gdy odbywa się ona przed komputerem czy zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu. Profesjonalne leczenie wady wzroku polega na stosowaniu: soczewek kontaktowych, okularów bądź zabiegu chirurgicznego.

Krótkowzroczność – na czym polega wada wzroku?

Miopia, inaczej krótkowzroczność, to wada wzroku, jaka powoduje, że obiekty oddalone są zamglone, z kolei te z bliska widziane są wyraźnie. Przypadłość może wynikać z czynników genetycznych, wykonywanej pracy (zwłaszcza wiążącej się z regularnym korzystaniem z urządzeń mobilnych), a nawet towarzyszących schorzeń oczu, które przyczyniają się do nieprawidłowego załamywania się światła we wnętrzu oka, które ogniskuje się przed siatkówką, a nie na siatkówce (co ma miejsce w zdrowym oku).

Objawy krótkowzroczności

Głównym objawem krótkowzroczności jest gorsza jakość widzenia z oddali, przy zachowaniu ostrości przy oglądaniu obiektów z bliska. Wadę wzroku łatwo zauważyć u dzieci, które skarżą się na problemy z odczytywaniem tekstu z tablicy czy nienaturalnie nachylają się nad książką bądź przybliżają do siebie przedmioty, aby móc odczytać widniejący na nich napis. Krótkowzroczność może powodować również częste mrużenie i pieczenie oczu oraz znaczne pogorszenie się jakości widzenia po zmroku. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przy wystąpieniu niepokojących objawów jest wizyta u okulisty. Wywiad lekarski oraz badanie wzroku to niezbędne elementy w ocenie przyczyny gorszej jakości widzenia, jak również dopasowanie skutecznej metody leczenia.

Okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe

Najpopularniejszą metodą korekcji wady wzroku są okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe sferyczne o wklęsłych szkłach rozpraszających i mocach ujemnych. Zastosowanie ujemnej sfery optycznej skutkuje przesunięciem się ogniska światła w prawidłowe miejsce, czyli na siatkówkę, co natychmiast wyostrza wzrok. W leczeniu krótkowzroczności stosuje się soczewki dzienne i nocne. Metoda ortokorekcji stosowana jest głównie u dzieci i młodzieży z wadą wzroku o niskim bądź średnim natężeniu (od 1 do 5 dioptrii). Polega ona na zakładaniu soczewek kontaktowych tylko na noc. Soczewki podczas snu delikatnie zmieniają kształt rogówki, w taki sposób, aby po przebudzeniu pacjent widział wyraźnie, bez konieczności stosowania dodatkowej korekcji, np. okularami czy soczewkami dziennymi, np.: jednodniowymi, dwutygodniowymi, miesięcznymi.

Laserowa korekcja wzroku

Osoby, które z jakiś względów nie chcą bądź nie mogą korzystać, np. z soczewek kontaktowych, mogą zastosować laserową korekcję wzroku. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się jedynie u osób z ustabilizowaną wadą, która nie ma tendencji do narastania, dlatego jest on wykonywany tylko u dorosłych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here