Jak dobrać opony letnie - poradnik

W miarę, jak na zewnątrz robi się coraz cieplej, nieuchronnie zbliża się ten moment, w którym będziemy musieli wymienić opony zimowe na letnie. Jest to niezbędne nie tylko po to, aby samochód spalał mniej paliwa, ale także ze względów bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Jak jednak wybrać najlepsze opony dla naszego samochodu? Ile pieniędzy powinniśmy przygotować, aby zakupione ogumienie spełniało jak najlepiej swoją rolę?

Czym opony letnie różnią się od zimowych? Ile opon wymienić?

Najważniejszymi różnicami pomiędzy ogumieniem letnim a zimowym jest rodzaj gumy, z jakiej się je produkuje oraz typ bieżnika. Opony zimowe wykonywane są z miękkiej gumy, dzięki czemu lepiej „kleją się” do mokrej i ośnieżonej nawierzchni. Z kolei ich bieżnik jest głęboki i agresywnie wycięty, czemu zawdzięczamy dobrą przyczepność do zmrożonego podłoża. Jeżeli zapomnimy o zmianie, ze względu na miękkość ogumienia możemy całkowicie zniszczyć opony zimowe w trakcie zaledwie jednego sezonu wiosna/lato.

Opony letnie znajdują się dokładnie po drugiej stronie skali – są twarde i mają płytszy bieżnik, ale dzięki tym cechom charakterystycznym lepiej przylegają do gorącej, suchej jezdni. Mimo swojej delikatności bieżnik jest jednak tak wycięty, aby radzić sobie również z deszczem. Idealnym rozwiązaniem jest wymiana wszystkich czterech opon, jednak w niektórych, szczególnych warunkach można pozwolić sobie na zmianę tylko dwóch. Szeroki wybór opon letnich znajdziesz w sklepie NoweOpony: https://noweopony.pl/opony-letnie.

Jaki typ bieżnika wybrać w oponach letnich?

Ogumienie na lato może być wyposażone w jeden z trzech typów bieżnika: symetryczny, asymetryczny i kierunkowy. W pierwszym przypadku, zgodnie z nazwą, bieżnik jest symetryczny po obu stronach opony i jest polecany raczej dla niewielkich aut o podobnie ograniczonej mocy. Opony letnie asymetryczne mają nacięcia inne na zewnętrznej i wewnętrznej części i występują powszechnie w ofercie różnych producentów. Ten typ ogumienia pasuje zarówno do aut miejskich czy kompaktowych, ale także do limuzyn i maszyn sportowych. Jeżeli wybierzemy produkt dobrej klasy, będzie służył nam naprawdę dobrze i długo.

Ostatnim typem są opony letnie kierunkowe – w takim wypadku każda opona ma wytłoczoną strzałkę, wskazującą kierunek w którym ma się kręcić. Podobny typ opony występuje we wszystkich klasach budżetowych i sprawdzi się dobrze w autach segmentów średnich, wysokich i sportowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych rodzajów ogumienia, sprawdź nasz sklep internetowy z oponami.

W jakiej cenie kupić opony letnie?

Opony każdego rodzaju można podzielić na trzy klasy: budżetowe, segmentu średniego i premium. Chociaż nie ma jednej uniwersalnej metody na wybór opon, jeżeli posiadasz auto o większej mocy, zdecydowanie powinieneś szukać ogumienia co najmniej w klasie średniej. W przypadku maszyn sportowych i limuzyn najlepszą opcją jest segment premium, natomiast tanie opony powinny być traktowane tylko jak rozwiązanie tymczasowe – ich parametry nie są zbyt wysokie i nie zapewniają one zbyt dużego komfortu jazdy.

Wybór klasy opony zależy nie tylko od segmentu, ale również od możliwości samochodu. Jeżeli poruszasz się szybkim, zwrotnym autem, dobrze jest zainwestować w lepsze ogumienie, niż w przypadku małego, kompaktowego autka miejskiego o niewielkiej pojemności.

Powoli acz nieuchronnie nadchodzi czas na zmianę opon letnich na zimowe. Jeżeli cenisz sobie komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy, powinieneś powoli zacząć przygotowywać się na wymianę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here