ile zarabia notariusz

Nawet osoba niemająca żadnego doświadczenia w pracach związanych z branżą prawniczą raczej nie byłaby w stanie powiedzieć, że zawód notariusza jest łatwy. Każdy notariusz musi bowiem radzić sobie z oddzielaniem spraw zawodowych od swoich własnych emocji.

Powinien zawsze trzymać te emocje na wodzy i wykazywać się niesamowitym opanowaniem, aby załatwiać wszystkie zawodowe sprawy w odpowiednim tempie i z optymalnym rezultatem. Ile zarabia notariusz? Co zrobić, aby nim zostać? Na te pytania można szybko sobie odpowiedzieć, szukając informacji o tej pracy na różnych stronach powiązanych właśnie z branżą prawniczą.

Co zrobić, aby zostać notariuszem?

W pierwszej kolejności należy ukończyć ogólne studia prawnicze, nie wybierając dla siebie żadnej konkretnej specjalizacji. Ważne jest to, aby uzyskać ostatecznie tytuł magistra, bo tylko on umożliwi młodemu człowiekowi zdobycie posady notariusza. Studia prawnicze nie są niestety łatwe, a pierwsze trudności pojawiają się już w momencie, gdy absolwent szkoły średniej próbuje się na nie dostać. Kandydatów jest zwykle mnóstwo, a ilość miejsc mocno ograniczona. Aby dostać się na studia prawnicze należy zatem ukończyć egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie lub, co ciekawe, matematyka.

Oczywiście każda uczelnia ma swoje własne zasady dotyczące rekrutacji – należy się z nimi zapoznać już podczas uczęszczania do szkoły średniej, aby dać sobie większe szanse na dostanie się na wymarzoną uczelnię. Po przejściu przez studia prawnicze wymagane jest natomiast odbycie egzaminu notarialnego oraz odbycie asesury. Osobie, której uda się spełnić wszystkie te wymogi, przyznaje się tytuł notariusza i upoważnia się ją do wykonywania tego zawodu. Ważne w jego zdobyciu są nie tylko praktyczne umiejętności czy teoretyczna wiedza, ale też pewne cechy osobowości. Dobry notariusz musi być bowiem odpowiedzialny, sumienny, pracowity i samodzielny. Powinien także wykazywać się właściwą prezencją, na którą też zwraca się sporą uwagę.

u notariusza

Na czym polega praca notariusza?

Osoby obejmujące stanowiska notariuszy zajmują się bardzo zróżnicowanymi sprawami. Przez większość swojego czasu spędzanego w pracy tworzą liczne dokumenty, czyli między innymi akta notarialne oraz wszelkiego typu odpisy papierów. Za każdym razem muszą sprawdzać rzetelność przygotowywanych dokumentów i pilnować tego, by były one zgodne z ustanowionymi przepisami. Notariusze zazwyczaj zajmują się również sprawami związanymi z testamentami, czyli przede wszystkim przygotowują oświadczenia spadkowe na życzenie prywatnych klientów.

Mogą pracować w dużych i zatrudniających licznych pracowników kancelariach notarialnych bądź zdecydować się na założenie własnych gabinetów prywatnych. Zakres usług przeciętnego notariusza zazwyczaj jest tak rozległy, iż raczej nie może on narzekać na brak pracy czy małą ilość zleceń. Jeśli jest dobry w tym, co robi i klienci szanują go za jego umiejętności lub doświadczenie, może sumiennie podwyższać popularność własnej kancelarii notarialnej, zarabiając tym samym coraz większe pieniądze. Ile zarabia notariusz? Nie da się wskazać tutaj jednej ogólnej stawki. Dochody notariuszy są naprawdę zróżnicowane – tak jak dochody niemalże wszystkich pracowników działających w branży prawniczej.

Przeciętne zarobki notariuszy. Ile można zarobić na takim stanowisku?

pieczątka notarialna

Wadą pracy notariusza może być to, iż nie mają oni prawa do samodzielnego ustanawiania cenników swoich usług. To taksa notarialna określa bowiem, ile pieniędzy może wziąć od klienta notariusz za przeprowadzenie konkretnego działania. Stawek ustanowionych przez polskie prawo wszyscy prawnicy muszą się sumiennie trzymać – w przeciwnym wypadku szybko zainteresują się nimi wyższe władze, co może skutkować nałożeniem poważnej kary finansowej lub nawet utratą uprawnień. Przechodząc do konkretów – zazwyczaj notariusze działający w Polsce uzyskują pensje w wysokości od czterech do nawet ośmiu tysięcy złotych na rękę.

Tak naprawdę nie są w stanie zarobić więcej, bo ich zarobki wynikają z obowiązującej w danym czasie taksy notarialnej. Nie są w stanie jej zmienić, a jako że zwykle nie są w stanie pracować przez więcej niż osiem godzin dziennie, nie mogą uzyskiwać dodatkowych premii czy podwyżek. Jest to główna wada zawodu notariusza, którą warto wziąć pod uwagę, szukając dla siebie odpowiedniej drogi zawodowej. Brak możliwości dalszego rozwoju czy awansu potrafi zniechęcić do pracy nawet najbardziej sumiennego notariusza.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here