Gruzja - piękno ukryte na pograniczu Europy i Azji

Gruzja to bez wątpienia piękny kraj, który może pochwalić się nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale też bardzo ciekawą historia. Ten dość mały kraj kryje w sobie wiele wartych zwiedzenia miejsc. W dalszym ciągu można spotkać osoby, które boją się zwiedzić to miejsce. Wszystko przez mylny obraz przedstawiający Gruzję jako bardzo biedny i pochłonięty wojną kraj. Nic bardziej mylnego! Wojna już dawno się zakończyła. Od tego czasu jest tam spokojnie i bezpiecznie. Można powiedzieć, że Gruzja to taki mały klejnot, który skrywa się między Europą i Azja, gromadzący miłych i gościnnych mieszkańców. Z uśmiechem opowiadają o swoim życiu i kraju, polecają piekne miejsca, które nie zawsze są znane wśród turystów.

Bezpieczeństwo w Gruzji

Mimo wszystko Gruzja to bardzo bezpieczne miejsce. Jest patrolowane przez policję w ciągu dnia oraz nocy. Na ulicach miast praktycznie o każdej godzinie można spotkać wielu mieszkańców, a nawet turystów. Jak w każdym obcym miejscu warto zachować pewne środki ostrożności, ale nie trzeba martwić się o swoje życie. Miejscowi ludzie są przyjaźnie nastawieni do obcych, w razie jakiegoś problemu chętnie pomagają, służą radą. Można powiedzieć, że bardzo chętnie spędzają czas z przyjezdnymi, których też są ciekawi. Gruzja z roku na rok staje się coraz bardziej oblegana przez turystów, ale nie ma się co dziwić. W końcu wszystko zachęca do jej dokładnego zwiedzenia.

Mimo wszystko jest jedna sprawa, na którą trzeba uważać – sposób jazdy tamtejszych kierowców. Można powiedzieć, że pierwszy dzień w Gruzji może być dość stresującym przeżyciem. Tamtejsi kierowcy jeżdżą w całkowicie odmienny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Momentami można pomyśleć, że jeżdżą jak szaleńcy. Dodatkowo jest mało przejść dla pieszych.

Kolejne rzecz, która powinna być brana pod uwagę to dzikie zwierzęta i bezpańskie psy żyjące w mniej zaludnionych rejonach. Będąc w górach warto mieć oczy dookoła głowy. Najlepiej nie wybierać się samemu, a w towarzystwie chociaż jednej osoby. Warto też zapoatrzyć się w podstawowy sprzęt, który może być przydatny w różnych nieprzewidzianych przez nas sytuacjach.

Czy warto wybrać się w podróż po Gruzji?

Odpowiedź może być tylko jedna – ZDECYDOWANIE warto! Szczególnie jeśli nie jest się typem osoby, która lubi wylegiwać się całymi dniami na basenie pięciogwiazdkowego hotelu. Jeśli lubi się spacerować, zwiedzać, zmieniać swoje miejsce położenia to jest to idealne miejsce na podróż życia (https://www.wytworniawypraw.pl/wyprawy/19,gruzja-armenia/510,program). Gruzja to kraj szokujący różnorodnością. Ubóstwo jest mniej lub bardziej widoczne, w końcu zależy to od miejsca, ale nadaje to też pewnego rodzaju uroku. Krajobrazy są imponujące – w ciągu kilkugodzinnej podróży można poruszać się w kilku odmiennych strefach klimatycznych. Droga może prowadzić od suchych kanionów i skał, przez góry, po lasy o umiarkowanym klimacie, a nawet subtropikalne plaże Batumi. Można zauważyć tu duże podobieństwo do Irlandii. 

Gruzińskie miasta są wyjątkowe. Każde różne i piękne na swój sposób. Tbilisi (stolica) to miasto, w którym można imprezować do białego rana. Batumi to chyba najbardziej oświetlone nocą miasto. Praktycznie każda palma przy deptaku, każdy budynek w centrum miasta świeci na różne kolory. Dodatkowo można pooglądać tańczące fontanny. Pod względem architekruty oba miasta całkowicie się różnią od siebie, ale dzięki temu jeszcze chętniej się je zwiedza.

Gruzja to mieszakna wybuchowa, która łączy w sobie ludzi o ciepłych sercach, przepyszną kuchnię, tętniącą życiem stolicę, niesamowite widoki urozmaiconego krajobrazu. To kraj który zachwyca zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Można wybrać się na spacer po górach, spędzać swój wolny czas nad morzem, zwiedzać jaskinie, a nawet liczne winiarnie. Praktycznie każdy jest w stanie znaleźć coś co sprawi mu przyjemność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here