Dieta wegetariańska - o czym pamiętać

Dieta wegetariańska to nie tylko eliminacja mięsa z jadłospisu, ale skomponowanie odpowiednio urozmaiconych posiłków. Dzięki temu nie ma prawdopodobieństwa, że zabraknie nam jakichś składników odżywczych.

Dieta wegetariańska

Wegetarianie decydują się na tego rodzaju dietę z różnych względów, również moralnych i etycznych. Część osób nie ma zaufania do jakości oferowanych produktów mięsnych. Inni wybierają dietę wegetariańską ze względów zdrowotnych, ponieważ stwierdzili, że ich zdrowie i samopoczucie zdecydowanie się poprawiło po zaprzestaniu spożywania mięsa.

Dieta wegetariańska eliminuje z jadłospisu wszelkie rodzaje mięsa, również ryby i owoce morza. Jest oparta głównie na produktach roślinnych. Niesie ze sobą wiele zalet, m. in. obniżenie cholesterolu, spadek ciśnienia tętniczego, spadek ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II czy chorób układu sercowo-naczyniowego.

O czym pamiętać stosując dietę wegetariańską?

  1. Warto wybierać produkty zbożowe z grubego przemiału, takie jak razowe pieczywo z dodatkiem orzechów, soi czy słonecznika. Do potraw warto dodawać kiełki, otręby pszenne i zarodki.
  2. Ilość owoców i warzyw powinna wynosić około 80 dag każdego dnia i najlepiej w wersji surowej, ponieważ obróbka termiczna niszczy witaminy i minerały. Warto także spożywać świeże soki.
  3. Spożywaj warzywa strączkowe, które są bogate w białko. Należą do nich: bób, fasola, ciecierzyca, soja. Są one także bogate w składniki mineralne i witaminy z grupy B.
  4. Uważaj na nadmierne spożywanie soi. Warto zamieniać ją z innymi warzywami strączkowymi lub jajkami. Lepiej trawione niż nasiona, są produkty fermentowane.
  5. Stosuj tłuszcze roślinne, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i A. Warto postawić na te nierafinowane, tłoczone na zimno.
  6. Spożywaj nabiał, który jest źródłem wapnia. Natomiast przetwory mleczne są bogatym źródłem probiotyków, które korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego.
  7. Pij około 2 – 3 litry wody dziennie, która jest niezbędna do wszystkich procesów metabolicznych, detoksykuje organizm i nawilża skórę od wewnątrz, zapobiegając jej przesuszeniu.
  8. Sól i cukier warto zastąpić ziołami, albo chociaż sól – solą morską, a cukier – miodem lub syropem klonowym.

Catering dietetyczny wegetariański

Świetnym pomysłem dla osób stosujących dietę wegetariańską, będzie catering wegetariański. To również idealny wybór dla ludzi, którzy dużo pracują i zwyczajnie nie mają czasu na codzienne przygotowywanie różnorodnych posiłków, które są niezwykle czasochłonne. Catering dietetyczny wege oferuje zbilansowaną dietę, dostosowaną do upodobań smakowych oraz indywidualnych preferencji. Dieta pudełkowa wegetariańska to smaczne i zdrowe posiłki, które możemy spożywać regularnie i w miejscu, które najbardziej nam odpowiada – dom, praca, siłownia itp.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here