Demakijaż a typ cery – jak wybrać właściwy produkt?

Zrobienie makijażu to prawdziwa sztuka, ale późniejsze zmycie go też wymaga niezłej wprawy. W wielu przypadkach za niszczenie cery odpowiadają nie kolorowe kosmetyki, ale sposób usuwania ich z twarzy, jak więc się za to zabrać, by skóra nie cierpiała podczas demakijażu?

Zrobienie makijażu to prawdziwa sztuka, ale późniejsze zmycie go też wymaga niezłej wprawy. W wielu przypadkach za niszczenie cery odpowiadają nie kolorowe kosmetyki, ale sposób usuwania ich z twarzy, jak więc się za to zabrać, by skóra nie cierpiała podczas demakijażu?

Jaką masz cerę?

 Idealny kosmetyk do demakijażu nie istnieje, a to dlatego, że każda kobieta ma inną skórę. Wyróżnia się pięć głównych typów cery:

  • normalną,
  • suchą,
  • tłustą,
  • mieszaną,
  • wrażliwą,

Do tego dochodzą różne kombinacje między nimi, na przykład cera tłusta i wrażliwa albo sucha i naczynkowa. Co więcej, typ cery może się zmieniać z wiekiem, dlatego to, że w wieku 30 lat miało się cerę mieszaną nie oznacza, że dwie dekady później nie stanie się ona wrażliwa albo tłusta. Kiedy zatem interesuje nas jakiś preparat do mycia twarzy, na przykład ze strony dermalogica.pl, przed zakupem trzeba się upewnić, czy na pewno odpowiada on potrzebom naszej cery.

Tylko jak to sprawdzić? Można z tym pójść do kosmetyczki lub przeprowadzić w domu kilka testów, obserwując, jak skóra zachowuje się po myciu twarzy wodą z mydłem, jak reaguje na tłuste kremy i silne peelingi, czy łatwo się zaczerwienia pod wpływem gorąca bądź wiatru, co się dzieje przed i po demakijażu. Skórę wrażliwą podrażnia niemal wszystko i tylko po zastosowaniu odpowiednich kosmetyków dyskomfort znika, natomiast cera normalna to jej przeciwieństwo, dobrze wygląda nawet w ciężkich warunkach. Cera tłusta oznacza błyszczącą się twarz i skłonność do trądziku, cera sucha często jest ściągnięta i nie może się obyć bez kremu, cera mieszana jest problematyczna w strefie T i sucha na policzkach.

Są także osobne kosmetyki dla cery dojrzałej, przeznaczone dla określonej grupy wiekowej, na przykład 50+. Cera dojrzała to jednak zbyt ogólne pojęcie, dlatego i tutaj przyda się rozróżnienie uwzględniające konkretny rodzaj skóry.

Czy to naprawdę robi różnicę?

Kosmetyki do demakijażu zazwyczaj są dedykowane, ale czy to faktycznie ma takie znaczenie, czy może to zwykły zabieg marketingowy? Jeśli chodzi o kosmetyki dobrej klasy to tak, produkty różnią się między sobą składem i działaniem, w zależności od typu cery, dlatego stosując preparaty np. do cery tłustej przy skórze suchej i wrażliwej możemy tylko pogorszyć sprawę i nasilić nieprzyjemne objawy. Na co więc zwrócić uwagę?

Skóra sucha

Cera sucha potrzebuje kosmetyków lekkich i mocno nawilżających. Do demakijażu najlepsze są gęste i lekko tłustawe mleczka, płyny micelarne z olejkami, toniki wzmacniające barierę ochronną skóry. Do mycia twarzy najlepsze są pianki, ale w przypadku tego typu cery warto ograniczyć kontakt z wodą do absolutnego minimum.

Skóra tłusta

Do cery tłustej używamy kosmetyków ‘odtłuszczonych’, tak by skutecznie usunąć z twarzy nie tylko makijaż, ale i nadmiar łoju. Tonik do demakijażu powinien mieć właściwości ściągające, dzięki czemu rozszerzone pory wrócą do normalnego rozmiaru, oraz właściwości matujące, tak by tłusta skóra przestała się świecić i lepiej wchłaniała kremy pielęgnacyjne.

Skóra mieszana

Cera mieszana jest dość kłopotliwa. Można tu stosować specjalne kosmetyki do oczyszczania skóry mieszanej albo używać dwóch różnych zestawów – makijaż z policzków zmywamy płynami do cery suchej ze składnikami nawilżającymi, skóra w strefie T oczyszczana jest preparatami do cery tłustej, o działaniu matującym.

Skóra wrażliwa

 Preparaty do demakijażu dla cery wrażliwej muszą lekko natłuszczać skórę, ale nie mogą jej obciążać. Warto szukać kosmetyków hipoalergicznych, pozbawionych konserwantów, barwników i substancji zapachowych, które działają podrażniająco.

Skóra trądzikowa

Makijaż z cery trądzikowej można zmywać płynem micelarnym i specjalnym, antybakteryjnym żelem bądź pianką. Właśnie te właściwości antybakteryjne są ważne, ponieważ z takiej cery trzeba usunąć zarówno makijaż, jak i intruzów odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe.

Jeśli chodzi o demakijaż oczu, to dla każdego typu cery najlepszym rozwiązaniem jest płyn dwufazowy.

Technika ma znaczenie

Przy demakijażu ważne jest nie tylko czym, ale i jak. Słowo-klucz to: delikatność. Usuwanie kolorowych kosmetyków z twarzy nie wymaga tarcia i szorowania, tak mocne ruchy tylko podrażnią cerę i nasilą niepożądane objawy typu wypryski czy zaczerwienienia. Kiedy to tylko możliwe, rezygnujemy z wacików i preparaty do demakijażu nakładamy czystymi palcami, delikatnie wmasowując je w skórę. Demakijaż zakończony jest wtedy, gdy na waciku nie widać już żadnych zanieczyszczeń.

Jeśli korzystamy z mleczka do demakijażu, drugim krokiem powinno być użycie toniku przywracającego właściwy poziom pH. Płyn micelarny można stosować solo. Myjemy dodatkowo twarz wodą i żelem/pianką? Po zakończeniu trzeba jeszcze raz przetrzeć skórę tonikiem lub płynem micelarnym – tylko tak zostanie przywrócona równowaga kwasowo-zasadowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here