Czy noszenie maseczek ochronnych na co dzień ma sens

Ostatnio temat maseczek ochronnych jest bardzo popularny. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia od 16 kwietnia każdy będzie miał obowiązek noszenia maseczki, ponieważ inaczej nie będzie mógł opuścić miejsca zamieszkania. Jednak, czy w ten sposób jest szansa zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii?

Kluczowe są tutaj badania przeprowadzone w 2008 roku, według których noszenie maseczek potrafi w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem. Maseczki ochronne dostępne w sklepie https://lunares.pl/maseczki-ochronne mogą być jednorazowe oraz wielorazowe, jednak należy pamiętać, że i tak po każdym użyciu należy maseczkę wyprać. Maseczki bawełniane są znacznie grubsze od maseczek jednorazowych i dlatego też skuteczniej chronią nas przed zarażeniem.

Jak używać maseczki?

Jednak należy pamiętać, żeby w żadnym wypadku nie pożyczać swojej maseczki innym osobom. Maseczkę jednorazową po użyciu należy delikatnie złapać za gumki i wrzucić do szczelnej torebki foliowej, w taki sposób, żeby bakterie oraz wirusy się nie mogły przemieścić. Szczególnie trzeba uważać na przednią warstwę maseczki, ponieważ tam zbiera się najwięcej bakterii oraz wirusów. Przy używaniu maseczki wielorazowej równie ważne jest jej dezynfekowanie za pomocą środków, które zawierają alkohol. W ten sposób będziemy mieli większą pewność, że się nie zarazimy.

Kto powinien nosić maseczki?

Wcześniej popularne było przekonanie, że maseczki ochronne powinny być noszone tylko przez osoby chore. Jednak nie jest to prawda, ponieważ osoby zarażone koronawirusem bardzo często przechodzą chorobę bezobjawowo. Dlatego nie jesteśmy w stanie bez przeprowadzenia specjalistycznych testów ocenić, czy ktoś jest zarażony. Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, dlatego obowiązek noszenia maseczek przez wszystkich jest dobrym rozwiązaniem problemu. Maseczki bawełniane można z łatwością uszyć także w domu, a w internecie są dostępne instrukcje w jaki sposób można to zrobić.

maseczki ochronne

Maseczka bawełniana ze sklepu https://lunares.pl/-maseczka-bawelniana-ochronna-na-troczkach-10-sztuk-79322

Wymiana maseczki

Należy także pamiętać, że maseczkę wielorazową również trzeba wymieniać. Nie ma jednak określonego czasu użyteczności takiej maseczki, dlatego najlepiej podejść do tego pragmatycznie. Maseczka wielorazowa nadaje się do wyrzucenia, kiedy poczujemy wilgoć w czasie jej używania. Jest to jednoznaczny sygnał, który wskazuje na to, że maseczka straciła swoje właściwości ochronne i nadaje się do wyrzucenia. Istnieją różne symbole maseczek, takie jak FFP1, FFP2, FFP3. Określają one między innymi stopień filtracji, a najlepszy posiada FFP3, ponieważ maseczka tego typu jest w stanie filtrować nawet 99% powietrza. Maseczki wielorazowe są droższe, ale skuteczniejsze.

Źródło: https://lunares.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here