Czy maseczki antywirusowe chronią przed koronawirusem

Zastanawiasz się, czy w czasie pandemii nosić maseczki antywirusowe? Poznaj opinie lekarzy i dowiedz się, jakie są rekomendacje dotyczące stosowania maseczek antywirusowych.

Czy stosować maseczki antywirusowe?

Choć ogólnoświatowa pandemia koronawirusa ma się w najlepsze, wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Co do wielu z nich nadal spierają się eksperci z całego świata, a bez wątpienia jednym z najgorętszych, a zarazem najważniejszych tematów są maseczki antywirusowe i koronawirus. Ocena ich skuteczności jest niebywale trudna, tym bardziej że COVID-19 wciąż jest stosunkowo nowy i brakuje naukowych opracowań dotyczących wielu zagadnień z nim związanych. A tak naprawdę obecnie nie ma nawet możliwości przeprowadzenia rzetelnych badań.

Maseczki antywirusowe i koronawirus – dlaczego warto stosować?

Grupa lekarzy i specjalistów z całego świata, którzy opowiadają się za bezwzględnym stosowaniem maseczek antywirusowych, stale rośnie w siłę. Zgodnie z ich opinią maseczki antywirusowe mogą, a nawet powinni nosić wszyscy – zarówno osoby zakażone, jak i zdrowe. Oczywiście maseczki wyższej jakości i gwarantujące najwyższą ochronę powinny być zarezerwowane dla personelu medycznego oraz chorych pacjentów. Tezy te wynikają przede wszystkim z doświadczeń azjatyckich lekarzy, którzy przecież jakoś pierwsi musieli zmierzyć się z koronawirusem. Podsumowując jednak, według tej grupy pomocne okażą się nawet maseczki antywirusowe domowej roboty.

Maseczki antywirusowe i koronawirus – co mówią przeciwnicy?

Aby uściślić, należy podkreślić, że nikt z szeroko rozumianego personelu medycznego nie twierdzi, że nie warto stosować maseczek antywirusowych. Dość szerokie grono uważa jednak, że ich wykorzystanie powinno być ograniczone do określonej grupy osób. Chodzi tu o osoby chore, ich opiekunów oraz personelu lekarskiego. Maseczki nie mogłyby być natomiast stosowane przez osoby zdrowe. Takie postępowanie jest argumentowane tym, że tego typu zaopatrzenie nie gwarantuje pełnej ochrony przez potencjalną infekcją. Należy również pamiętać, że na rynku dostępne są maseczki antywirusowe różnego rodzaju. Najskuteczniejsze są produkty N95, które są wykonane z tkanin zatrzymujących 95% wirusów. Na gorszych maseczkach cząsteczki wirusa osiadają, co powoduje ich kumulowanie i może skutkować rozprzestrzenianiem choroby.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, czy korzystasz z maseczek antywirusowych, czy nie, a także tego, z którą opinią się zgadzasz, nie zaniedbuj pozostałych zasad i zwyczajów mających na celu zmniejszenie ryzyka zakażeniem koronawirusem. Myj ręce zgodnie z zaleceniami, stosuj środki dezynfekujące i unikaj kontaktu z innymi – zgodnie z zasadą #zostanwdomu i wprowadzoną kwarantanną. Nie dotykaj też ust, nosa i oczu, a jeśli już musisz wyjść na zakupy lub do pracy, zachowaj odstęp wynoszący co najmniej 2 metry. Koronawirusa można pokonać i zwalczyć pandemię – potrzeba do tego jednak wytrwałości i solidarności. Nie patrz na innych i zadbaj o to, aby samemu przestrzegać wszystkich wytycznych i zaleceń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here