kręgosłup
fot. unsplash.com

Ból pleców to dolegliwość, z która borykamy się dość często. Jej przyczyny mogą mieć różne podłoże. Często jest to wynik przemęczenia, przeciążenia, jednak może również świadczyć on o poważnych schorzeniach, które wymagają interwencji lekarza i odpowiedniej terapii.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/choroby-kregoslupa-najczestsze-przyczyny-bolu-plecow-kregoslupa/

Kiedy pojawia się ból kręgosłupa

Specjaliści od lat powtarzają, ze na ból kręgosłupa pracuje od najmłodszych lat. To nieodpowiednie nawyki zapoczątkowane w dzieciństwie po wielu latach skutkują schorzeniami i dolegliwościami bólowymi. Winna jest przede wszystkim niewłaściwa postawa, która przez lata się utrwala, osłabiając nasz kręgosłup. Profilaktyka w tym najmłodszych latach okazuje się niewystarczająca, o czym świadczą statystyki ortopedów.

Drugim ważnym czynnikiem jest siedzący tryb życia, który prowadzi coraz więcej osób. Pogrążeni w obowiązkach, rozleniwiamy się, zapominamy o właściwej postawie, a skutki tego odczuwamy dopiero po dłuższym czasie. Żle pożytkujemy należna nam przerwę, zamiast ruchu wybieramy znów siedzenie. Wiele do życzenia pozostawia również wyposażenie stanowiska pracy, które najczęściej nie jest dopasowane do potrzeb i wzrostu pojedynczych osób, lecz jest uniwersalnym wyposażeniem.

Trzecią najczęstsza przyczyną są nieodpowiednie warunki do spania. Jak pokazują badania większość Polaków śpi na źle dobranych materacach. Gubi nas tez zamiłowanie do dużej ilości poduszek.

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa

Ból kręgosłupa może tez być spowodowany chorobami takimi jak zwyrodnienie oraz zapalenie kręgosłupa oraz jego stawów. Mogą mieć one podłoże genetyczne, często sa również wywołane nieodpowiednim stylem życia, spora nadwaga, brakiem aktywności fizycznej. Częstą choroba jest także dyskopatia czyli wypadnięcie dysku najczęściej w odcinku lędźwiowym. Ból pleców może tez towarzyszyć osteoporozie, która osłabia kości.

Jeśli ból kręgosłupa nie jest sporadyczna dolegliwością związana z jednorazowym przeciążeniem, należy skonsultować ten ból z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę i pokieruje leczeniem.

Przeczytaj też: http://shafiarka.pl/warto-wiedziec-o-ciazy-mnogiej/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here