7 najlepszych urządzeń typu firewall na rynku

0
3766

Systemy informatyczne są obecnie niezbędnym elementem do sprawnego funkcjonowania praktycznie każdej firmy. Systemy te przetwarzają ogromne ilości ważnych danych. Żeby jak najlepiej wykorzystywać dane, systemy IT komunikują się między sobą lub z zewnętrznymi usługami, w celu wymiany lub przetworzenia posiadanych informacji. Niestety podłączenie systemu do sieci powoduje narażenie go na ataki z zewnątrz.

Co chwilę słyszymy o kolejnej kradzieży danych, o kolejnym wycieku, ataku. Taka sytuacja może trafić się każdemu, zarówno małym firmom, jak i ogromnym korporacjom. Konsekwencje wynikające z takich ataków mogą być bardzo poważne. Wycieki danych często kończą się dla firm utratą zaufania klientów, pozwami sądowymi czy kompletnym zniszczeniem posiadanych systemów. Z tego powodu warto zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie systemów informatycznych. Kluczowym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo w sieci wewnętrznej jest firewall.
Dlatego dzisiaj przedstawimy siedem najlepszych urządzeń typu firewall na rynku.

Firewall – czym jest i dlaczego jest tak istotny?

 Firewall, czyli zapora sieciowa, to sposób ochrony sieci wewnętrznej lub pojedynczego urządzenia przed atakami pochodzącymi z internetu. Może to być jedynie oprogramowanie zainstalowane na komputerze lub innym urządzeniem, ale także dedykowanym urządzeniem z własnym systemem operacyjnym i specjalnym oprogramowaniem, które zabezpiecza całą sieć prywatną i wszystkie podłączone do niej urządzenia. Zasadniczą ochronę przed atakami zapewnia najczęściej system operacyjny w urządzeniu, podobny poziom ochrony oferują firewalle wbudowane w urządzenia sieciowe takie jak routery, jednak jest to poziom bezpieczeństwa wystarczający raczej tylko do użytku prywatnego. Do komercyjnych zastosowań, kiedy w systemie znajdują się dane klientów, cenne projekty oraz inne poufne dane, wykorzystuje się dedykowane urządzenia lub serwery pełniące rolę firewalla. Taki sprzęt może zagwarantować najlepszą ochronę danych. Należy jednak liczyć się z tym, że stworzenie własnego serwera z zaporą sieciową wymaga sporych nakładów finansowych oraz odpowiedniej kadry, która będzie posiadała odpowiednie kompetencje. Dlatego dla większości firm najlepszym rozwiązaniem są dedykowane urządzenia od renomowanego producenta.

Najważniejszą funkcją firewalli jest monitorowanie ruchu sieciowego. Sprawdzanie każdego pakietu danych przechodzącego przez urządzenie pozwala na ich identyfikację oraz filtrowanie. Dzięki temu firewall jest w stanie wykryć, które pakiety danych są pożądane , a które mogą stanowić zagrożenie. Pozwala to na kompletne odcięcie komputerów i serwerów od niepożądanych połączeń, przez co nie dopuszcza do przeniknięcia potencjalnych zagrożeń do systemu, ale także uniemożliwia szkodliwemu oprogramowaniu znajdującemu się na urządzeniu wysłać dane poza sieć lokalną.

W celu sprawnej działalności firewalli konieczna jest odpowiednia konfiguracja. Monitorowanie i analiza wszystkich pakietów pozwala na konfigurowanie reguł dla połączeń przychodzących oraz wychodzących na poszczególnych portach, dla konkretnych aplikacji, dla adresów ip czy adresów domenowych. Pewne reguły są zdefiniowane przez producenta, dlatego sama instalacja firewalla bez jego konfiguracji spowoduje odcięcie sieci od wielu niebezpiecznych połączeń.

Prewencyjna działalność firewalli może być wspomagana przez system certyfikacji. Wspomaga on odpowiednią konfigurację poprzez automatyzację niektórych reguł. Dzięki niemu istnieje możliwość odbierania pakietów po danym połączeniu poprzez przesłanie danych certyfikacie. Takie rozwiązanie umożliwia identyfikację bezpiecznego połączenia bez potrzeby dodatkowej konfiguracji.

Również istotnym elementem zapór sieciowych jest zbieranie danych o wszystkich połączeniach w obrębie naszej sieci. Takie dane zapisywane są do logów, które mogą być analizowane w celu wykrycia, które urządzenia mogły zostać zainfekowane, skąd pochodzą niebezpieczne połączenia lub gdzie znajdują się źródła ataków.

Najlepsze zapory sieciowe na rynku

FG-30E-BDL

Urządzenie FortiGate 30E to system bezpieczeństwa, dostarczający wielu funkcji: firewall, IPS (ochrona przed atakami), filtrowanie treści WWW, kontrola aplikacji, optymalizacja pasma, antywirus, VPN, czy ochrona przed spamem. Zapora sieciowa FortiGate-30E stworzone jest z myślą o małych biurach oraz niewielkich oddziałach firm. Posiada dedykowany system operacyjny FortiOS 5 i niestandardowy procesor FortiASIC SOC3, który zapewnia wysoką wydajność i krótki czas odpowiedzi sieci.

Sposób działania systemu FortiGate 30E opiera się na układach sprzętowych, odpowiedzialnych za proces filtrowania treści i obsługi ruchu. Dzięki implementacji specjalistycznych mechanizmów wirtualizacji w ramach jednej platformy sprzętowej realizowane jest wiele systemów logicznych. Jako pozytyw można wskazać, iż każdy z systemów posiada niezależną konfigurację (łącznie z warstwą aplikacji). Urządzenie FortiGate 30E wspiera także realizację połączeń 3G i 4G poprzez wbudowanie portu USB, stanowiące zarówno główne, jak i zapasowe połączenie. Maksymalna przepustowość wynosi 950 Mbps.

FG-60E-BDL

 

FortGate 60E to zintegrowany system bezpieczeństwa dostarczający wszelkie kluczowe funkcjonalności: firewall, VPN, antywirus, IPS (ochrona przed atakami), filtrowanie treści WWW, ochrona przed spamem, DLP (ochrona przed wyciekiem informacji poufnej), kontrola aplikacji, optymalizacja pasma, kontroler sieci bezprzewodowych, mocne uwierzytelnianie.

FortiGate-60E są idealnym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorstw, biur i niewielkich oddziałów wymagających kompletnych funkcji bezpieczeństwa podobnych do tych zawartych w większych urządzeniach firmy FortiGate. Urządzenia zapewniają bezpieczeństwo oraz wydajność klasy korporacyjnej w odpowiednie zeskalowanej cenie. Najważniejszą różnicą jest tutaj zmniejszona przepustowość, wynosząca 3 Gbps.

FG-100E-BDL

Fortigate FG-100E to platforma bezpieczeństwa zapewniająca kontrolę aplikacji oraz sieci bezprzewodowych, uwierzytelnianie, a także optymalizowanie pasma, firewall, system antywirusowy, VPN, ochronę przed atakami IPS oraz spamem, filtracja treści WWW, ochrona przed upublicznieniem informacji poufnych – DLP. Najważniejszym elementem odróżniającym firewall FG-100E od mniejszych braci jest przepustowość do 7400 Mbps, która znacznie zwiększa wydajność i usprawni pracę.

Model Fortigate-100E oferują układy sprzętowe, umożliwiające filtrowanie treści. Posiada także mechanizmy wirtualizacji, które pozwalają na realizację kilku systemów logicznych o niezależnej konfiguracji. FortiGate-100E to rozwiązanie odpowiednie dla małych, średnich oddziałów przedsiębiorstw wymagających systemów gwarantujących bezpieczeństwo sieci. Modele oferują użytkownikom wszystkie funkcje bezpieczeństwa przy adekwatnej cenie. Dodatkowo port USB może być wykorzystywany jako główne lub zapasowe łącze poprzez modem 3G lub LTE.

Barracuda NextGen Firewall X50

Barracuda NextGen Firewall X50 to zapora sieciowa o przepustowości wynoszącej 800 Mbps. Produkty firmy Barracuda dostarczają świetną widoczność oraz kontrolę aplikacji analizują ruch sieciowy aż do warstwy siódmej. Dzięki zastosowaniu analizy aż do tak wysokich sfer operowania aplikacji, firewall jest w stanie bardzo sprawnie identyfikować zagrożenia generowane w aplikacjach. Umożliwia to zastosowanie reguł zabezpieczeń odnoszących się nie do całych aplikacji, a tylko do konkretnych ich modułów, zachowań lub odpowiedzi. Sygnatury monitorowanych aplikacji są dynamicznie odświeżane tak, by wprowadzone polityki bezpieczeństwa były cały czas aktualne. Urządzenia firmy Barracuda posiadają także mechanizm odciążający procesor firewalla poprzez wspieranie jego mocy chmurą obliczeniową. Pozwala to na wyższą przepustowość bez konieczności kupowania droższego sprzętu.

Barracuda NextGen Firewall X100

Wartym uwagi produktem jest również Barracuda NextGen Firewall X100. Jest to bardziej wydajny model, o przepustowość wynosi 1000 Mbps. Poza zwiększoną prędkością jest w stanie także obsłużyć większą ilość urządzeń oraz użytkowników. Naturalnie model X100 wyposażony jest we wszystkie funkcjonalności oferowane przez model X50. Dodatkowo model X100 jest dostępny w wersji ze zintegrowanym access pointem Wi-Fi. Model przeznaczony jest do średnich firm. Producent zaleca go w przypadku sieci, w których znajduje się do 100 użytkowników.

Barracuda NextGen Firewall X300

Barracuda NextGen Firewall X300 zapewnia ponad dwukrotnie większą przepustowość niż model X100, wynoszącą 2100 Mbps. Również posiada wszystkie możliwości oferowane przez mniejsze urządzenia. Dodatkowo ten model jest przystosowany do montażu w szafie rackowej. Ten ostatni model w szczególności będzie idealny dla większych firm. Model jest przeznaczony do obsługi nawet 250 użytkowników.

Cisco ASA 5525-X

Proponowany firewall Cisco ASA5525-X charakteryzuje się dużą przepustowością 2000 Mbps. W zakresie łączności wyróżnia się przewodową technologią, posiada 2 porty USB 2.0 oraz 8 portów Gigabit Ethernet(RJ-45). Urządzenie wykorzystuje framework Cisco SecureX, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Ponadto wykorzystuje chmurę obliczeniową Cisco dla poprawy analizy zagrożeń. Dzięki solidnym i trwałym komponentom urządzenie może być eksploatowane w maksymalnej temperaturze 40°C. Połączenie innowacyjnych rozwiązań i najwyższej jakości przekłada się na niezawodność oferowanego modelu. Model przystosowany jest do montażu w szafie rackowej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here